Domácí

Tipy na výlety: Rozsáhlý hrad i památník vojáka Švejka v Lipnici nad Sázavou

Máme tu další tip na výlet, o kterém jste možná dosud nevěděli. V žulových lomech u hradu Lipnice nad Sázavou objevíte uměleckou galerii v přírodě, zvanou Národní památník odposlechu. A cestou se můžete zastavit v hospodě U České koruny, kde psal Jaroslav Hašek Osudy dobrého vojáka Švejka.

Lipnice nad Sázavou má co nabídnout. Jednou ze zajímavých turistických atrakcí je rozhodně Národní památník odposlechu. K památníku vede dobře značená trasa. Každý reliéf se nachází v jiném lomu. Celá prohlídka zabere zhruba 2 hodiny času a ujdete celkem asi 4,5 km.

"Národní památník odposlechu jsou tři díla vytesaná v žulových stěnách nad zatopenými lipnickými lomy. Ta se zrodila v hlavě Radomíra Dvořáka, sochaře z Havlíčkova Brodu. A on je sám nebo se svými žáky realizoval v letech 2005 až 2007," řekl starosta Lipnice nad Sázavou Zdeněk Rafaj.

Související obsah

​První zastávka jsou tzv. Ústa pravdy. Sochař se prý inspiroval reliéfem Bocca della Veritá, který se nachází v jednom z kostelů v Římě. Na tom samém místě se prý konala i svatba. Oddávající, nevěsta a ženich stáli na voru a své "ano" si řekli právě před Ústy pravdy.

Asi o 200 metrů dál se pak nachází další dílo, které je nazvané Bretschneiderovo ucho. A obdivovatelé díla Jaroslava Haška asi tuší proč. "Je to proto, že na Lipnici Jaroslav Hašek napsal většinu svého nejznámějšího románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. A tajný policista Bretschneider v tomto románu hrál stěžejní roli, což dalo základ tomu, že celý památník sochař pojmenoval Národní památník odposlechu," vysvětlil Rafaj.

To ale není to jediné, co Lipnice nad Sázavou nabízí. Mají tady také pozoruhodný hrad, který nemůžete minout. Vidět ho lze téměř z každého koutku Lipnice. "Založili jej páni z Lichtenburka, kteří měli ze stříbrných dolů v Havlíčkově Brodě dostatečné bohatství, aby mohli postavit velký hrad. Je jeden z největších hradů, které u nás máme," pochlubil se Rafaj.

Související obsah

​Lipnický hrad je obestřený i nejrůznějšími záhadami a pověstmi, které souvisí i s rozsáhlým podzemím. To vám zabere poměrně dost času, proto je dobré, že na prohlídku hradu máte neomezený čas.

Krásná příroda, milí lidé, dobré jídlo a mnoho historie. To je Lipnice nad Sázavou, která by rozhodně měla být vaším dalším výletem.

Barbora Šimková, jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz