Zahraničí

Střelec z Kodaně střílel náhodně. Byl duševně nemocný, tvrdí policie

Útok střelce v dánské Kodani hlavním městem naprosto otřásl. Dánsko se nyní snaží zjistit, co 22letého muže vedlo k činu. Při střelbě v obchodním centru Field’s zastřelil útočník tři lidi, z toho dva nezletilé. Další čtyři oběti střelby jsou v kritickém stavu.

Nedělní střelecký útok, při kterém útočník v dánském hlavním městě Kodani zavraždil tři lidi, otřásl Dánskem. Mezi oběťmi byl 47letý muž z Ruska a také 17letý chlapec a dívka z Dánska. Postřelen byl také 50etý muž a tři ženy ve věku od 16 do 40 let. Zranění jsou v kritickém stavu.

Pachatelem měl být 22letý muž s psychickými problémy. Podle neověřených informací ze sociálních sítí měl brát mladík antipsychotika, která se užívají při léčbě příznaků schizofrenie, bipolární poruchy a úzkosti, píše portál tvnoviny.sk. Policie jej již obvinila z vraždy, ještě v pondělí by měl skončit před soudem.

Související obsah

​Co mladého muže k činu vedlo, se nyní snaží zjistit dánská policie. I když zatím nemá přesnou představu o motivaci k trestnému činu, policie vyloučila teroristický či rasově motivovaný útok, řekl podle agentury AP šéf kodaňské policie Søren Thomassen.

Muž podle policie jednal na vlastní pěst a nebyl součástí rozsáhlejší organizace. Policisté o něm také věděli z dat, která získali od organizací pomáhajících duševně nemocným. Více detailů o jeho identitě a zdravotním stavu však neposkytli.

V blízkosti obchodního centra, kde útočník řádil, se nachází také aréna, v níž měl v neděli vystoupit britský zpěvák Harry Styles. I kvůli tomu bylo centrum ve chvíli, kdy měl muž zaútočit, plné lidí. Počet mrtvých tak mohl být mnohem vyšší. V panice, kterou vyvolala střelba, se zranilo přes 30 lidí. Koncert byl vzhledem k riziku zrušen.

Související obsah

Mezi svědky, kteří před střelbou utíkali, byla i 18letá studentka Chassandra Stoltzová, která mířila právě na zmíněný koncert. "Naváděli nás směrem k nouzovému východu, po kterém jsme vyběhli na střechu, kde jsme byli na chvíli uvězněni. Lidé všude okolo mě panikařili," popisovala podle AP Stoltzová chvíle strachu.

Útočník se nakonec policii sám vzdal. Dánsko kromě příčin děsivého činu řeší také to, jak se mohl duševně nemocný muž vůbec dostat k pušce, s níž zabíjel. Severská země má totiž velmi přísné zákony o držení zbraní. I proto jsou střelecké útoky v Dánsku vzácné.

Naposledy došlo k podobnému útoku v únoru 2015, kdy při přestřelce s policií zahynuli kromě 22letého střelce také dva lidé. Pět policistů bylo tehdy zraněno. Minulý týden také došlo ke střeleckému útoku v sousedním Norsku, kde v Oslu zaútočil střelec na noční klub. O život přišli dva lidé a dalších 14 bylo zraněno.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz