Zahraničí

Medvědi terorizují Slovensko. Měl tři metry a stavěl se na zadní, popsal muž

Medvědi terorizují Slovensko. Měl tři metry a stavěl se na zadní, popsal muž
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Slovensko dál trápí přemnožení medvědi. Nebezpečí hrozí nejenom v horách, ale i městech, kam se šelmy stahují hledat potravu. Na medvěda v pondělí natrefil cyklista v Košicích, jedno zvíře se pohybuje i ve městě Vráble nedaleko Nitry.

Obrovského medvěda potkal v pondělí cyklista na lesním chodníku nedaleko Košic na východě Slovenska, informovala TV Markíza. Podařilo se mu ujet, místní jsou ale ve střehu. V oblíbené rekreační lokalitě na medvědy zvyklí nejsou.

"Stál asi deset metrů ode mě. Lekl se a postavil se na zadní nohy, přičemž nevydal žádný zvuk. Lidé mi nevěří, ale skutečně měl tak tři metry," popsal muž, který podle svých slov zahlédl i mládě, obě šelmy se ale rozutekly opačným směrem.

Před medvědem varovalo i město Vráble u západoslovenské Nitry. Viděli ho v městské části Dyčka, pohyboval se v okolí železnice. "O pohybu medvěda jsme mluvili i s místními mysliveckými sdruženími," informovala radnice.

Související obsah

​Lidem doporučuje při pobytu v přírodě chodit ve skupinkách, a ne samostatně, vytvářet přiměřený hluk a při zpozorování medvěda zastavit a pomalu ustupovat. "V žádném případě medvěda neobcházejte ani mu nekřižte cestu. Pokud je to možné a bezpečné, pořiďte fotografii nebo jiný záznam, který následně poskytneme zásahovému týmu," doporučilo vedení města.

Medvědi jsou na Slovensku přemnožení, jsou ale chránění, a myslivci je tedy nesmějí střílet. Mohou tak činit jen speciální zásahové týmy ve výjimečných případech.

V posledních letech častěji útočí na lidi, loni v létě dokonce medvědice zabila v Liptovské Lúžné v Nízkých Tatrách 58letého muže. Mnoho jich je i ve Vysokých Tatrách.

Medvěd na Slovensku zaútočil na muže, který ho natáčel (3. 7. 2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz