Ekonomika

Průzkum o přijetí eura v Česku: Většina zákonodárců by byla pro

Průzkum o přijetí eura v Česku: Většina zákonodárců by byla pro
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Většina poslanců a senátorů, kteří se zúčastnili virtuálního hlasování občanské iniciativy Euro v Česku, by byla pro přijetí eura v Česku. Přijetí má největší podporu u členů stran vládní koalice s výjimkou ODS.

Občanská iniciativa Euro v Česku, která sdružuje zastánce přijetí eura v Česku a snaží se o osvětu v tomto ohledu, připravila virtuální hlasování mezi českými zákonodárci. Toho se mezi 25. dubnem a 20. červnem zúčastnilo 97 poslanců a 41 senátorů.

A většina zúčastněných z obou skupin je pro přijetí eura. "V Senátu euro získalo 56,1 procenta a ve Sněmovně 52,6 procenta hlasujících. Návrh by tedy prošel. Největší podporu ve Sněmovně má přijetí společné měny u TOP 09, kde získalo 100 procent hlasů všech hlasujících, následují STAN s 86,2 procenta a KDU-ČSL s Piráty – shodně 66,7 procenta," shrnul předseda iniciativy Michael Pascal Večeř.

Související obsah

Velmi malou podporu má euro mezi poslanci ANO a ODS, členové těchto dvou největších sněmovních stran ale měli zároveň nejnižší účast v hlasování. V Senátu se proti euru postavili senátoři za ODS a ti ze senátorského klubu PROREGION, který povětšinou sdružuje senátory za ANO a ČSSD. Podrobnosti k virtuálnímu hlasování najdete v galerii na konci článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz