Zahraničí

Rozkol mezi Ruskem a Čínou. Ponížení přišlo z nejvyšších míst

Rozkol mezi Ruskem a Čínou. Ponížení přišlo z nejvyšších míst
Vladimir Putin s čínským protějškem Si Ťin-pchingem Zdroj: Profimedia

Čínský prezident Si Ťin-pching údajně odmítl pozvání ruského protějšku Vladimira Putina k návštěvě Moskvy. Spekuluje se o tom, že důvodem by mohl být zdrženlivější postoj Pekingu k rozvíjení vztahů s Ruskem kvůli válce na Ukrajině. Kreml obojí popírá s tím, že na vině je koronavirus.

Vladimir Putin a Si Ťin-pching se naposledy osobně viděli začátkem února na zimní olympiádě v Pekingu. Krátce nato vtrhla ruská armáda na Ukrajinu a Čína se na geopolitické šachovnici stáhla dozadu. Na rozdíl od Západu, který pevně stojí za Kyjevem, otevřeně nepodpořila ani jednu stranu konfliktu.

Vztahy Ruska a Číny jsou tradičně přátelské, už delší dobu se ale mluví o tom, že je ruská agrese vůči menšímu sousedovi ochlazuje. Napovídá tomu i údajné odmítnutí čínského prezidenta přijet na Putinovo pozvání do Moskvy. Upozornil na to portál Business Standard.

Čína nechce podle politologů vazby s Ruskem zpřetrhat ani oslabit, zároveň se ale musí soustředit i na to, aby zbytečně neprovokovala Západ. Navzdory ideologickým rozepřím je Peking na Spojených státech a Evropské unii coby nejsilnějších světových trzích ekonomicky závislý.

Související obsah

Kreml informaci o domnělém Si Ťin-pchingově ponížení Putina bezprostředně po jejím úniku popřel. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že se jedná o lži, uvedla agentura TASS. Hlava nejlidnatější země planety podle něj do Moskvy nemůže přicestovat kvůli čínským proticovidovým opatřením.

"Je faktem, že v Číně stále platí určitá omezení související s covidem. Je to naprosto normální a musíme k tomu přistupovat s pochopením. Putin má platné pozvání k návštěvě Číny a Si Ťin-pching k návštěvě Ruska. Jakmile se opatření uvolní, tyto návštěvy se uskuteční," rozvedl Peskov.

Prezidenti Ruska a Číny se prý ke státním návštěvám vzájemně pozvali při telefonickém jednání, které proběhlo 15. června.

Putinovi otéká tvář a roste mu břicho, všimli si odborníci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz