Domácí

Města se pouští do výstavby nových bytů. Rozjíždí i družstevní bydlení

Koupit byt je dnes skoro nemožné, když už je nějaký k mání, většina lidí si ho nemůže dovolit. Řada z nich se tak upíná k nájemním bytům. Radnice řady měst se snaží vyjít svým obyvatelům vstříc a ve velkém se tak pouštějí do výstavby bytových domů. Města rozjíždějí i projekty družstevního bydlení a nezaostává ani hlavní město.

Po několika dekádách, kdy městských bytů ubývalo, přišel obrat. Výstavbu teď plánují radnice po celém Česku. Například Praha teď začala s přípravou projektů, díky nimž by mělo vzniknout až 7 000 nových bytů.

"Nedávno jsme na radě schválili projekt až 200 bytů v lokalitě ve Vršovicích v lokalitě Nové dvory. Také lokalita Dolní Počernice. Myslím si, že teď je připravena celá řada pozemků, kde by postupně mohly projekty výstavby městských bytů vznikat," prohlásila pražská radní Hana Kordová Marvanová

Související obsah

Městské byty jsou určeny hlavně pro lidi v nouzi, handicapované nebo pro učitele, zdravotníky, policisty nebo hasiče, které město potřebuje. "Dohromady těch 7 000 bytů může stát až desítky miliard korun. My chceme financovat částečně tu výstavbu z rozpočtu hlavního města Prahy, ale je jasné, že tolik peněz se tam na to nenajde. Proto vymýšlíme i jiné modely financování," upozornil radní Adam Zábranský (Piráti).

Na výstavbě některých bytů chce Praha spolupracovat se soukromým sektorem, část má vzniknout i v rámci družstevního bydlení. V prvním takovém projektu v Praze 5 jde až o 266 bytů. Podobně na to jdou v Brně. "To je vlastně pro ty, kteří normálně vydělávají, ale při tom platu nejsou při současné drahotě schopní si dovolit vlastní bydlení, družstevních bytů teď projektujeme přes tisíc," sdělil brněnský zastupitel Jiří Oliva (ČSSD).

Související obsah

První družstevní byty by se měly v jihomoravské metropoli začít stavět na konci příštího roku. Kromě toho Brno plánuje i stovky nových městských bytů. Stejně jako například Liberec, tam teď začínají stavět přes stovku nových bytů.

"Podporujeme i privátní výstavbu a hodláme podporovat i tu kombinovanou, tam kde se budou podílet jak soukromí investoři, tak třeba pozemkem město. Máme spočítáno, že v následujícím volebním období bychom takto mohli zahájit výstavbu až 5 000 bytů," řekl liberecký radní Ivan Langr (SLK).

Obce mohou na výstavbu, ale také na rekonstrukci městských bytů, dostat dotace od Státního fondu rozvoje bydlení. Obcím do 3 000 obyvatel mohou pokrýt až 90 procent nákladů.

Plzeň staví městské byty, zároveň podporuje občany:

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz