Domácí

Začal samosběr česneku. Na polích je výrazně levnější než v obchodech

V Česku začal samosběr česneku. Kvůli drahé naftě a zejména pak hnojivům je oblíbená plodina v obchodech o pětinu dražší než loni. Na poli tak vyjde mnohem levněji a úroda je podle zemědělců dobrá.

Plánovaný start samosběru o půl deváté ráno málokdo dodržel. Ve Svobodných Dvorech u Hradce Králové někteří lidé do řádků naběhli už v sedm.

Rudolf Bartoš měl z čerstvého česneku takovou radost, že vytrhával sazenice ze země, ačkoliv je sám zraněný a ruku má zavěšenou na krku. "Česnek je dobrý a zdravý," nadchl se.

Kdo jí česnek, nechodí k němu lékař, říkají u Strnadů a přiznávají, že nakrájené stroužky i snídají. "Dá si chleba s máslem a na to česnek," svěřila manželka pana Rudolfa.

Související obsah

Malá holčička málem nebyla za natěmi ani vidět. S rodinou vyrazila po dálnici od Chlumce a nezastavila je ani silná průtrž mračen. Záhy si domů vezou celých 15 kilo.

Rekordmanem je ale rodina, která si z pole odnesla najednou 50 kilogramů česneku. Kdo si ho loni sesbíral, zaplatil 80 korun za kilogram, dnes je to stokoruna. "Vstupy nám letí raketově nahoru, naftu platíme dvakrát, za hnojiva třikrát tolik," vysvětlil zemědělec ze Svobodných Dvorů David Smetana.

Pořád to je ale mnohem nižší cena než v obchodě. Český česnek sice stojí průměrně 60 korun, ale je to cena za čtvrt kila. Jeho kilová španělská verze je za 140 korun.

Související obsah

V 90. letech čeští zemědělci nemohli konkurovat čínskému česneku za 30 korun. Nevyplatilo se ho pěstovat a jeho produkce strmě klesala. Češi ho ročně snědí 20 tisíc tun, přitom jen pouhá čtvrtina se vypěstuje na českých polích.

Benefitem českého česneku jsou silice, které jsou mnohem silnější, tedy česnek má výraznější chuť. A stále ho nemá kdo sklízet. Někteří uprchlíci sice již na polích začali pracovat, ale jde hlavně o ženy. Muži jsou ve válce.

Vědci mluví o česnekových stroužcích jako o super potravině. Má silné antimikrobiální, protivirové a protiplísňové účinky.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz