Česká Evropa

Premiér Fiala před europoslanci: Evropa musí být průmyslový a energetický lídr

Premiér Petr Fiala (ODS) promluvil ve středu před poslanci Evropského parlamentu ve Štrasburku. Zdůraznil, že vstup ruských vojsk na Ukrajinu zcela změnil původní priority českého předsednictví Rady Evropské unie.

Poslance europarlamentu přivítal Petr Fiala v angličtině, svůj projev pak přednesl v češtině. Mluvil v něm hlavně o prioritách českého předsednictví. Tou první je zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny. Česká republika je podle Fialy přesvědčena, že politická i vojenská podpora Ukrajiny ze strany Evropské unie je bytostným zájmem celé Unie se zásadním dopadem na další budoucnost kontinentu.

Druhou prioritou je energetická bezpečnost. "Cestou, kterou se chce české předsednictví vydat, je především práce na společných evropských projektech, které nás zbaví naší závislosti na dodávkách energie z Ruska," nechal se slyšet Fiala.

Související obsah

Další prioritou je podle českého premiéra nutnost posílení evropských obranných kapacit a bezpečnost kybernetického prostoru. Urgentní je podle jeho slov také doplnění vojenských zásob v souvislosti s pomocí, jež členské státy poskytují Ukrajině.

Čtvrtou prioritou je strategická odolnost evropské ekonomiky. Podle premiéra musí být Evropa průmyslový a technologický lídr, přičemž klíčovou roli hraje prohlubování volného obchodu s takovými partnery, kteří sdílí evropské hodnoty.

Související obsah

​"Ronald Reagan kdysi prohlásil, že svoboda není nikdy dále než jednu generaci od svého zániku. Já dodávám, že totéž můžeme říct i o demokracii. Proto je klíčová odolnost demokratických institucí vůči vnějším, ale i vnitřním hrozbám. Což je naše pátá a poslední priorita," uzavřel Fiala. S poslanci se pak rozloučil opět v angličtině.

"Vystoupení to bylo velmi dobré. I projevy vedoucích frakcí, které jsem si mohl poslechnout, to v zásadě ocenily," zhodnotil Fialův projev europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Europoslankyni Ditě Charanzové (za ANO) chyběl apel na současnou ekonomickou a sociální situaci. Pochválila však důraz na pomoc Ukrajině. "Pomohli jsme tomu, že Ukrajina dostala kandidátský status," dodala.

Související obsah

​"Slova premiéra Fialy se bezpochyby dobře poslouchají, ale když se podívám na realitu v České republice, tak ta je potom někde jinde. Válku na Ukrajině považujeme za středobod všeho, ale musíme si uvědomit, že 450 milionů evropských občanů začíná mít obrovské sociální problémy," reagovala na projev premiéra europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Vláda podle ní neplní své programové prohlášení.

Takové kritice podle svých slov nerozumí europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) s tím, že Fiala prý vyjmenoval celou řadu problémů, které Evropu čekají, a nabídl jejich řešení.

Související obsah

​Po ukončení projevu Petra Fialy následoval jeho brífink s předsedkyní Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou a s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Metsolaová zdůraznila, že za zvyšování cen může Vladimir Putin. Podle Leyenové přichází české předsednictví v době pokračující ruské agrese na Ukrajině v pravou chvíli. Jen těžko si prý dokáže představit zemi, která by v současnosti byla pro předsednictví vhodnější.

pem, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz