Zajímavosti

Vědci zřejmě mají zázračný lék proti obezitě. Nebude ale pro každého

Vědci zřejmě mají zázračný lék proti obezitě. Nebude ale pro každého
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Jíst všechno, co chci, pak si vzít prášek a být hubený. To by chtěl asi každý. Realita je bohužel o něco složitější, i když to tak možná nebude navždy. Vědci totiž nedávno objevili lék, který ukázal neuvěřitelné výsledky při léčbě obezity. Určený ale zřejmě bude jen pro některé lidi.

Nadváha a obezita jsou jedněmi z největších problémů moderní společnosti. Podle posledních údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) v Evropě do kategorie lidí s nadváhou či obezitou spadá 59 procent dospělých a téměř třetina dětí. Obezita a nadváha přispějí ročně k úmrtí až 1,2 milionu lidí. V Česku podle obezitologa Martina Matoulka nadváhou trpí 38 procent lidí, 28 procent trpí obezitou. Problém s nadváhou podle WHO ještě umocnila pandemie covidu-19, kdy se lidé méně hýbali a méně zdravě jedli.

Experti se proto už dlouho snaží najít způsob, jak proti obezitě bojovat. Nedávno se jim podařil obrovský průlom, když zřejmě objevili lék proti obezitě. Tím by mohl být preparát Semaglutid, který se nyní používá na léčbu cukrovky. Zjistila to mezinárodní studie, která byla publikována v odborném magazínu The New England Journal of Medicine a zahrnovala téměř dva tisíce lidí ze 16 zemí.

"Zjištění této studie představují zásadní průlom pro zlepšení zdraví lidí s obezitou. Tři čtvrtiny lidí, kteří dostávali lék Semaglutid, zhubly více než 10 % své tělesné hmotnosti a více než jedna třetina zhubla více než 20 %," uvedla jedna z autorek studie, endokrinoložka Rachel Batterhamová. Účastníci studie zhubli průměrně 15,3 kilogramu a index BMI se jim snížil o 5,54. Kontrolní skupina užívající placebo zaznamenala průměrný úbytek hmotnosti o 2,6 kilogramu a snížení BMI o 0,92.

Související obsah

​Velkou výhodou tohoto léku je fakt, že nejde o novinku na trhu. "Semaglutid je již schválen a je klinicky používán v nižší dávce pro léčbu cukrovky, takže jako lékaři už jsme obeznámeni s jeho používáním," uvedl další z autorů studie, profesor John Wilding.

Vhodný jen pro někoho

Dietu někdy držel skoro každý a podobný lék by proto mohl být trhákem. Hned z několika důvodů se tak ale zřejmě nestane. Prvním důvodem je vysoká cena, která by se podle odhadů mohla pohybovat ve stovkách dolarů měsíčně. 

Odborníci také upozorňují, že podobné léky jsou určené pro pacienty, kterým byla diagnostikována chronická obezita. Neměly by sloužit jako pomocník s hubnutím do šatů. Zmiňované studie se zúčastnili dobrovolníci s průměrnou tělesnou hmotností 105 kilogramů a body mass indexem (BMI) 38. 

Než se lék dostane mezi běžné lidi, tak ho čeká dlouhá cesta. Jedním z hlavních kroků by podle španělského deníku El País mělo být to, aby státy uznaly obezitu jako nemoc. Pak by mohly být podobné léky propláceny zdravotními pojišťovnami.

Obezita se projevuje i u zvířat a má i podobné následky. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz