Koronavirus

Covid se asi šíří tajně. V odpadních vodách je ho jako při velkých vlnách

Covid se asi šíří tajně. V odpadních vodách je ho jako při velkých vlnách
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

V pražských odpadních vodách strmě roste přítomnost koronaviru. Na analýzy Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) upozornil biochemik Jan Konvalinka. Viru je teď podle něj více než při předchozích vrcholech pandemie.

"Analýzy mého přítele prof. Jana Bartáčka z VŠCHT ukazují mimořádně strmý nárůst viru v pražských odpadních vodách, který přesahuje nejvyšší hodnoty z vrcholů epidemie," napsal na facebooku Konvalinka. "Tyhle vrcholy v minulosti předcházely zaplněným nemocnicím zhruba o čtyři týdny," dodal.

Testy prokázaly v úterý v Česku 538 nakažených. V předchozích dnech ale pravidelně čísla přesahovala tisícovku. Ještě nedávno přitom počet nakažených přesahoval i 50 tisíc denně. Například 1. února odhalily testy 57 195 nových případů. Tenkrát však laboratoře provedly 146 tisíc testů PCR a 25 tisíc testů antigenních. V úterý jich bylo jen 1 228 PCR a 727 antigenních. 

Související obsah

Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Česku už dominují subvarianty omikronu BA.4 a BA.5. "Pozorujeme výrazný posun v zastoupení zachycené specifické mutace L452R, která ukazuje právě na šíření subvariant BA.4 nebo BA.5. A nyní se dostáváme na téměř 87 procent (86,89 procenta) zastoupení ve vzorcích. Už i sekvenační data, která mívají zhruba 14 dnů zpoždění, postupně promítají tento vývoj," potvrdila vedoucí Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová.

Subvarianty podle SZÚ nemění a nezhoršují průběh nemoci u pacientů. "Podle dostupných dat zřejmě lépe uniká virus neutralizačním protilátkám navozeným předchozími onemocněními. Imunita po prodělání nemoci tedy nemusí být spolehlivou ochranou před infekcí," upozornil.

"Já také doufám, že díky promořenosti a proočkovanosti nás žádná velká tragédie nečeká, ale stoprocentně jistý si nejsem," uvedl Konvalinka. "Pokud nejste ještě očkovaní nebo jste si nezašli pro třetí dávku, prosím, neodkládejte to. Tenhle virus se nezakecá," doplnil.

Související obsah

Podobné doporučení v pondělí zveřejnil i SZÚ. "Důležitou ochranu proti závažnému průběhu nemoci tak stále poskytuje přeočkování takzvaným boosterem. Nebo samozřejmě základní očkování dvěma dávkami u těch, kteří se dosud očkovat nenechali," sdělil v tiskové zprávě.

Situací se průběžně zabývá ministerstvo zdravotnictví. Zdravotní dopad šíření nákazy je v Česku podle něj mírný a těžkých případů v nemocnicích nepřibývá. "Systém řídícího týmu ministerstva zdravotnictví je na zvyšující se čísla připraven," napsalo ministerstvo v tiskové zprávě. U očkovaných je pořád stále menší riziko vážných komplikací, upozornilo.

"Ministerstvo zdravotnictví je v neustálém kontaktu s Národním institutem pro zvládání pandemie i Centrálním řídícím týmem, jež se pravidelně scházejí. Ti celou situaci důkladně mapují na základě dostupných dat," prohlásil náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

V tuto chvíli ministerstvo nechystá restrikce ani stav pandemické pohotovosti. "Všechna naše doporučení jsou na bázi osobní odpovědnosti a apelu. Nejsme v situaci před dvěma lety, teď o viru víme více, jsme připraveni a naše systémy běží. Chceme se řídit fakty a statistikami z nemocnic," sdělil náměstek.

Počty potvrzených případů v Česku rostou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz