Domácí

Prodal pozemek, peníze ale ještě nedostal. Může za to konec Sberbank

Konec ruské banky Sberbank v Evropě zkomplikoval život tisícům Čechů. Řada z nich měla v tomto finančním ústavu hypotéky i úspory. Garanční systém klientům už sice vyplatil přes 20 miliard korun, jenže s vyplacením plné výše vkladu mají někteří problém. Za určitých podmínek mohou klienti Sberbank získat zpátky až pět milionů korun. Jenže teď se ukazuje, že to není tak jednoduché.

Milan Jirouš prodal pozemek. Jenže celou částku, kterou za něj získal, stále nemá. Kupec za zasíťovaný pozemek kousek za Prahou zaplatil zhruba čtyři miliony korun. "Šlo to přes advokátní úschovu, protože kupující z větší části tu nemovitost financoval hypotečním úvěrem. Advokát zřídil úschovu u Sberbank," popsal.

Právě to je kámen úrazu. Pan Jirouš sice od Garančního systému finančního trhu dostal základní náhradu, tedy 2,5 milionu korun. Jenže žádost o vyplacení zbývající částky mu byla zamítnuta.

Nebyly splněny zákonné podmínky pro vyplacení zvýšené náhrady. Předmětem tohoto převodu vlastnického práva jsou pouze parcely s označením druhu pozemku jako orná půda. "Pozemek je v území, který je územním plánem označený jako k zástavbě rodinnými domy. Kupující má v tuto chvíli už zpracovaný projekt domu," sdělil pan Jirouš.

Související obsah

"Garanční fond by k tomu měl přihlédnout a pojímat to už jako objekt určený k bydlení, nikoli jako ornou půdu a tím pádem tu zvýšenou náhradu vyplatit," myslí si ekonom Lukáš Kovanda. "Dotyčný jasně splnil podmínku pro vyplacení peněz. Není totiž vůbec důležité, jak je pozemek v katastru zanesen, ale rozhodný je pro tento případ účel, pro který ho prodal a on je schopný prokázat, že kupec koupil pozemek za účelem stavby rodinného domu. Nadlimitní částka by mu tedy být vyplacena měla a pokud ne, tak bych neváhal podat žalobu," vysvětlil advokát Jan Černý.

Zoufalý pan Jirouš se už obrátil i na politiky. "Za mě jde o velmi extenzivní výklad zákona a velmi necitlivý vůči klientům. Prostě člověk prodává pozemek, na kterém potom vyroste nemovitost k bydlení, měl smůlu, že ten advokát měl úschovní účet u Sberbank," poznamenal poslanec Patrik Nacher (za ANO).

Související obsah

Podle ministerstva financí si lidé, kterým nebyla přiznána zvýšená náhrada, budou muset počkat. "Předpokládáme, že neuspokojené pohledávky by měly být vypořádány následně v rámci zpeněžení majetku banky," uvedlo.

Jenže to se podle námi oslovených advokátů může pořádně protáhnout a navíc není jistota, že se vůbec nějakých peněz dočkají. Pan Jirouš se proto obrátil i na Jednotný výbor pro řešení krizí Evropské unie. "Tři dny na to mi odpověděli, že bohužel mi nepomůžou, jejich pravomoc sem nesahá a je to čistě na vládě a Národní bance," popsal pan Jirouš reakci výboru.

Česká národní banka sice před časem Sberbank v rámci protiruských sankcí odebrala bankovní licenci. Jenže situaci pana Jirouše to zatím rozhodně neřeší.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz