Zahraničí

Nepříjemný letní trend v Chorvatsku: Lidé končí v poutech, varuje policista

Na pořádek v oblíbené dovolenkové destinaci Čechů i Slováků dohlížejí také tamní policisté. Jeden z nich byl hostem čtvrtečního pořadu Teleráno na TV Markíza. V rozhovoru upozorňoval turisty, že v Chorvatsku platí jiný správní systém, než na jaký jsme zvyklí u nás.

Chorvatsko patří mezi nejvyhledávanější dovolenkové destinace Čechů. Do země míří ale také řada turistů ze sousedních zemí. Roman je jedním ze slovenských policistů, kteří během letních prázdnin dohlížejí na bezpečnost a dodržování zákonů v zemi. Jeho popis začátku prázdnin u Jadranu shrnuli novináři na portálu tvnoviny.sk.

Podle policisty mívají někteří turisté problémy už na hranicích. Obzvlášť kvůli chybějícím potřebným dokladům. "Lidé často předkládají i občanské průkazy bez podobizny. Takové osoby potom nejsou vpuštěny na území státu," zdůraznil policista. Dodal, že všechny náležitosti potřebné pro vstup do země by si cestovatelé měli začít shánět s dostatečným předstihem, pokud se k Jadranu chtějí dostat.

​Zmínil ale i další velký problém. Pokud máte nedořešené spory či konflikty, nechte je doma. Jak policista varoval, právě důsledky hádek řeší strážci zákona v tomto roce častěji než v předešlých letech. "Je to nepříjemná zajímavost této sezony. Ve větším množství řešíme i rodinné a partnerské neshody. V zahraničí je to určitě komplikovanější, Chorvati jsou v tomto přísní," vysvětlil Roman.

Související obsah

Dodal, že v Chorvatsku platí jiný správní řád. Fungují tam takzvané přestupkové soudy. Problémovou osobu tak mohou strážci zákona zadržet. "Místo toho, aby si někteří lidé na dovolené užívali na pláži, tráví čas v policejních celách," upozornil.

Veškerá pravidla ale dodržujte i při cestách. Nepřekračujte rychlost a parkujte jen na místech k těmto účelům určeným. Pokud se chcete procházet třeba po Dubrovníku, zvolte vhodné oblečení a nepromenádujte se pouze v plavkách. Vyhnete se tak případným pokutám. Nepijte alkohol na veřejnosti a pozor na kouření v restauracích.

U moře pak buďte obezřetní a hlídejte si všechny své osobní věci. Stejně jako každý rok se i letos stávají nepozorní turisté cílem kapsářů.

Takhle vypadal začátek léta v Chorvatsku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz