Zahraničí

Začal soud kvůli pádu mostu v Janově. Obžalovaných jsou desítky

Po téměř čtyřech letech od pádu Morandiho mostu v italském Janově, při kterém zemřelo 43 lidí, začal soud s údajnými viníky neštěstí. Obžalovaných je celkem 59 a soud vyslechne téměř 200 svědků. Očekává se, že líčení může trvat i několik měsíců.

Italský Janov zažil 14. srpna 2018 jednu z největších tragédií v jeho dějinách. Pod náporem silné bouřky se tam zhroutila 200 metrů dlouhá betonová část mostu.

V sutinách skončily desítky vozů. Symbolem neštěstí se stala zelená dodávka, která zůstala stát pouhé tři metry od propasti. Štěstí v neštěstí měl také český řidič kamionu Martin Kučera, kterého na most v osudnou chvíli zavedla navigace. "Já vám to řeknu tak, jak to řikají Italové, nebyl to zázrak, měl jsem z p***le kliku," prohlásil tehdy.

Související obsah

Důvodů, proč most přírodnímu živlu neodolal, může být řada, nejčastěji citované jsou konstrukční vady a špatná údržba. Provozovatel mostu údajně o možnosti kolapsu věděl už dlouho před tragédií, o hrozbě prý dokonce vědělo i italské ministerstvo dopravy.

Podle analýzy americké NASA se most hýbal už v roce 2015. "Existují důkazy o dokumentech z roku 2013, kde se psalo, že Morandiho mostu hrozí zřícení. Za celých pět let s tím nikdo nic neudělal. To je nepřijatelné," řekla zástupkyně výboru pro oběti zřícení janovského mostu Egle Possettiová.

Související obsah

Mezi obžalovanými jsou bývalí vedoucí pracovníci společnosti Autostrade, která most spravovala, a také bývalí úředníci italského ministerstva dopravy. "Předpokládáme, že most se zřítil v důsledku konstrukční vady a jako takový byl udržován," řekl právník bývalého generálního ředitele společnosti Autostrade Paolo Accinni. "Počínaje dneškem jsou spravedlnost a pravda blíž a doufáme, že se jich rychle dočkáme. Je to jediný způsob, jak obnovit důvěru mezi občany a státem, která se zhroutila onoho Bohem zapomenutého 14. srpna," dodal.

Tragédie vyprovokovala Italy k rychlé akci. Dnes už na místě zříceného Morandiho mostu stojí nový. Jako vzpomínka na oběti neštěstí tam řidičům v noci na cestu svítí 43 lamp.

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz