Domácí

Úroda obilí i řepky bude letos slabší. Žně komplikuje zejména počasí

V těchto dnech se po celé republice naplno rozjíždějí žně, ale někde je zemědělcům komplikují časté přeháňky. Třeba na jižní Moravě ale i nyní vyjely kombajny na pole. Agronomové se ovšem shodují, že úroda obilí nebo řepky bude slabší než v loňském roce.

Zemědělci z jihomoravských Bulhar patří mezi ty, kteří se sklizní tradičně začínají mezi prvními. Letos ale příliš důvodů k radosti nemají. "Hodnotíme je velice negativně. Sklízeli jsme ozimé ječmeny a daly nám necelé čtyři tuny výnosu. Čekali jsme daleko víc," přiznal tamní předseda zemědělského družstva Antonín Osička.

Ve čtvrtek sklízel kombajn u Pavlova lán řepky. A ani tady to nebyla žádná sláva. "U nás bylo v březnu a v dubnu sucho, takže teď sklízíme teprve řepku, ale ty výnosy jsou mizerné," popsal agronom Jan Bajko.

Právě suché jaro zavinilo, že zaseté obilí špatně vzcházelo. Už tehdy farmáři mluvili o ztrátách. "Viděl bych to pravděpodobně tak na dvacet procent. Porosty jsou velmi prořídlé, špatně odnožují," vysvětloval tehdy ředitel Agrodružstva Postupky Jiří Šírek.

"Zvažujeme, co pěstovat dál, protože ta situace je rok od roku horší," svěřil se Osička. "Pšenici jsme začali sklízet a první hony naznačují, že ty výnosy budou kolem dvou a půl tuny, tzn. proti loňsku poloviční propad," přidal se Bajko.

Související obsah

​Jinde sedláci řeší další problém, kvůli kterému kombajny do polí nemohou. Například na východě Moravy farmáři už týden začátek žní oddalují. A to kvůli častým bouřkám a přeháňkám. "Třeba v červnu spadlo 100 milimetrů, což je výborné, ale teď už by pršet nemuselo, mohli bychom to sklidit a dát pěkně pod stodolu," uvedl ekonom Zámoraví Martin Gabrhelík.

Déšť stopl žně třeba i na jihu Čech. Na to, až pole oschnou, čekají i jinde. "Pšenice ozimá bude dozrávat příští týden, takže uvidíme podle vzorků, podle jakosti a vlhkosti, jakmile to půjde, tak se do toho pustíme," řekla agronomka Jarmila Hlubáčková.

Naopak vinaři si současné počasí pochvalují. "Voda, co teď přišla, je v tuto dobu vítaná. Hrozny se nalévají, zatahují, takže my tu vodu teď potřebujeme v kombinaci se sluníčkem," popsal vinař Jiří Maděřič.

Moc dobře ale vědí, jak dokáže být počasí nevyzpytatelné. Mnozí se o tom přesvědčili minulý víkend, kdy se nad částí Moravy přehnalo krupobití a slibně vypadající úrodu zničilo.

lud, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz