Domácí

Blažek zkritizoval olomoucké vrchní státní zastupitelství. Chce návrh změn

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se v pátek setkal s kandidátem na nového vrchního státního zástupce v Olomouci Radimem Daňhelem. Jedná se podle něj o velmi kvalitního kandidáta. Chce po něm ale návrh na restrukturalizaci tohoto vrchního státního zastupitelství (VSZ), jehož stav se mu po dlouholetém vedení Ivem Ištvanem nelíbí.

​Daňhela na konci června navrhl nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Na jeho návrh by ho ministr spravedlnosti měl jmenovat v příštích dnech. Nejdřív po něm ale chce návrh restrukturalizace olomouckého vrchního státního zastupitelství. Momentálně je Daňhel okresním státním zástupcem v Kroměříži.

Blažek nechal ministerstvem zpracovat analýzu stavu olomouckého vrchního státního zastupitelství. "Aby pan kandidát věděl, co ho vlastně čeká a jaké požadavky má stávající vláda mými ústy," popsal důvod provedení analýzy.

Ministerstvo srovnávalo působení pražského a olomouckého vrchního státního zastupitelství. Podle Blažka Olomouc nedopadla dobře. "V tomto úřadě funguje 30 státních zástupců, fascinující je, že třetina tam vykonává vedoucí funkce," zkritizoval Blažek úřad, který do letošního března vedl Ivo Ištvan. Dalších pět vedoucích míst je navíc podle něj připravených. "Myslím, že takový jiný úřad nenajdeme," upozornil Blažek.

Související obsah

Blažkovi vadí také vysoké platy na tomto zastupitelství. "Průměrný plat státního zástupce v Olomouci dosahuje 162 027 korun, což jinými slovy hodně navazuje na to, že se tam dávají příplatky, které podle mého názoru jsou nad rámec," řekl. Projevuje se to prý ve špatném hospodaření úřadu. Na rozdíl od Prahy podle něj úřad nepřijal žádná výraznější úsporná opatření.

Pozastavil se také nad tím, že na odboru závažné hospodářské a finanční kriminality (OZHFK) v Praze pracuje 17 státních zástupců včetně stážistů, ale v Olomouci jen o dva méně, i když pod Prahu spadá více okresů. Například v roce 2021 ale v Olomouci podali čtyři obžaloby na právnické osoby a další čtyři na fyzické. "Ve srovnání s Prahou, kde bylo podáno 33 obžalob na fyzické osoby a 11 na právnické," sdělil Blažek. "Rozdíl v efektivnosti a výkonu je na první pohled patrný," poznamenal.

"Když byl Pavel Blažek ministrem spravedlnosti v roce 2012 a 2013, tak k fungování VSZ v Olomouci žádné připomínky neměl, přestože měl již tehdy všechny informace, které nyní uvádí. Jeho postoj k VSZ v Olomouci se změnil až v souvislosti se zásahem policie na Úřadu vlády v roce 2013," reagoval na Blažkova páteční slova Ištvan. 

Reagovala i bývalá ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Marie Benešová. "Já jsem situaci na obou VSZ hodnotila přesně opačně. Ta přemrštěná kritika ve vztahu k VSZ Olomouc spíš odráží trauma ODS vlekoucí se z roku 2013, kdy padla vláda ODS po zásahu VSZ Olomouc," myslí si. "VSZ Praha – OZHFK má naopak značné množství zproštěných kauz a podezření u úniků informací z trestních spisů. Je proto s podivem, že by se statistika tak náhle vylepšila za půl roku," upozornila.

Související obsah

Všechny své výtky Blažek na páteční schůzce Daňhelovi řekl. Vyzval ho, aby mu v příštích dnech dal návrh na reorganizaci a restrukturalizaci olomouckého vrchního státního zastupitelství. "Z analýzy nám vyplývá opravdu nedobrý výsledek a nedobrý stav tohoto státního úřadu," uvedl ministr. Vadí mu také totiž nezákonná trestní stíhání.

"Musím říci, že podle mého názoru jde o velmi kvalitního kandidáta," prohlásil však Blažek. "Spíše čekám na jeho představy o výkonu funkce, pokud ji bude zastávat. A pak vás budu informovat dál," doplnil.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz