Cestujeme bezpečně

Na dovolenou v těchto zemích pozor! Některé oblíbené destinace drtí covid

Na dovolenou v těchto zemích pozor! Některé oblíbené destinace drtí covid
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Některé oblíbené dovolenkové destinace v posledních týdnech zaznamenávají vysoký nárůst počtu nakažených koronavirem. Zdravotníci obávající se eskalace pandemie už na mnoha místech volají po opětovném zavedení roušek a jiných opatření. Zjišťovali jsme, ve kterých evropských zemích je aktuálně situace nejhorší.

Řecko, Španělsko, Francie, Německo nebo Portugalsko. Ve všech těchto státech rychle rostou počty nakažených covidem-19. Lékaři vyzývají turisty, aby se před cestou nechali přeočkovat, pokud ještě nemají druhou dávku vakcíny proti koronaviru. Dále doporučují, aby zvážili i nošení ochranných roušek, informuje portál The Guardian.

Řecko se aktuálně řadí mezi covidem silně zasažené evropské země. Nejvíce koronavirus řádí u lidí ve věku 18 až 24 let. Nakažených přibývá zejména v oblíbených turistických regionech, upozornilo řecké ministerstvo zdravotnictví. Minulý víkend bylo během 24 hodin hlášeno asi 11 700 nových infekcí, což je téměř trojnásobný nárůst oproti předchozímu týdnu.

Počet nově nakažených vzrostl na ostrovech Korfu, Kefalonie i Zakynthos v Jónském moři. Mezi sledované oblasti ale patří také Kréta, včetně řeckého hlavního města Athény, dále oblast jižního Egejského moře včetně ostrovů Mykonos a Paros, dále pak ostrovy Rhodos a Kos.

Řecko v květnu zrušilo většinu svých opatření proti koronaviru. Ochrana dýchacích cest je však stále povinná ve veřejných vnitřních prostorách, ve veřejné dopravě a také na výletních lodích.

Související obsah

​Ve Španělsku vzrostl počet případů o více než 60 % oproti minulému měsíci. Virus řádí zejména na ostrovech Mallorca, Ibiza, Menorca a Formentera. Tamní lékaři označili současnou situaci za "alarmující", přičemž tamní média upozorňují, že "idylické" podmínky pro šíření koronaviru se utvářejí zejména na letních večírcích, kde se koncentruje vysoký počet turistů.

Podle virologa Antonia Olivera z Mallorky připadá zhruba 80 % všech infekcí na vysoce nakažlivou variantu omikronu BA.5. Lidé, kteří se nakazí, již ve Španělsku nemusí nastoupit do izolace, stále ale mají povinnost nosit roušky ve veřejných vnitřních prostorách a ve veřejné dopravě.

Ve Francii počty nakažených koronavirem vystoupaly téměř o 80 % za zhruba dva týdny. Ani tak veřejnost nepodpořila návrh na opětovné zavedení některých omezení. Povinnost nosit roušku byla nedávno zrušena, ačkoli ministryně zdravotnictví Brigitte Bourguignonová apelovala na "občanskou povinnost" lidí, aby tak nadále činili alespoň ve veřejné dopravě a na jiných přeplněných místech.

Itálie také zaznamenala vysoký nárůst lidí infikovaných covidem-19. Nadále platí povinnost nosit ochranu dýchacích cest ve veřejné dopravě. Tamní ministr zdravotnictví Roberto Speranza navíc vyzývá všechny nakažené, aby "splnili svou povinnost" a zůstali doma.

Chorvatsko se také už několik týdnů potýká s nárůsty počtu nakažených koronavirem. Za čtvrtek tamní laboratoře zaznamenaly 1 349 nově nakažených, z toho 339 lidí leželo v nemocnici, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Související obsah

Portugalsko je nyní kvůli nárůstu počtu nakažených považováno za vysoce rizikovou destinaci a turisté musí stále dokazovat, že jsou očkovaní, testovaní nebo uzdravení. Dále musí nosit respirátory. Týdenní incidence zůstává v porovnání s okolními zeměmi vysoká, 1 150 případů na 100 tisíc obyvatel.

Počet případů v důsledku šíření subvarianty omikronu BA.5 stoupá i v Německu, kde ale rychle přibývá také úmrtí. S covidem umírá okolo 500 lidí týdně, což tamní úřady popisují jako nepřijatelně vysoká čísla. Přibylo i pacientů na odděleních intenzivní péče. Oproti předchozímu týdnu o 12 %.

Německý kancléř Olaf Scholz přiznal, že nošení roušek bude pravděpodobně na podzim a v zimě opět povinné. V současné době musí lidé v Německu nosit respirátory typu FFP2 ve veřejné dopravě, ale také v nemocnicích a v ordinacích lékařů. Infikovaní jsou povinni izolovat se po dobu nejméně pěti dnů, poté mohou opustit domov pouze v případě negativního testu.

Němečtí a rakouští turisté, kteří se obávají, že jejich dovolené mohou být narušeny nemocemi nebo zrušením kvůli virům, jsou vyzýváni, aby si uzavřeli pojištění storna cesty proti koronaviru. Má se za to, že taková nejistota pravděpodobně znovu podpoří domácí cestovní ruch v celé Evropě.

Zájem o letní dovolené je enormní. Lidé se snaží dohnat covidovou pauzu:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz