Naše Česko

Tipy na výlety: Na Plzeňsku si přijdou na své milovníci piva i šumivých vín

V rámci pondělních Tipů na výlety vám ukážeme Plzeňsko. Tento kraj totiž ukrývá hned několik unikátů, o kterých nevědí ani někteří místní.

Plzeň

Naší první zastávkou je krajské město Plzeň. To se totiž pyšní hned několika prvenstvími. Například jedním z největších náměstí v Česku, na kterém je ikonická katedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží u nás, která se tyčí do výšky více než sto metrů. V Plzni najdete i třetí největší synagogu na světě. Nás ale samozřejmě vábila i vůně chmelu.

"Plzeňský pivovar je otevřený veřejnosti sedm dní v týdnu. Všechny trasy, které jsou u nás k dispozici, ať už je to trasa Pilsner Urquell, nebo nově například experimentální pivovar Proud, jsou otevřeny. Samozřejmě ceny jsou různé podle trasy, ale co je důležité pro návštěvníky, v areálu mohou zaparkovat," prozradil manažer pro turismus a tradice v Plzeňském Prazdroji Rudolf Slehofer.

Související obsah

V areálu je například k vidění největší pivnice s kapacitou 580 míst anebo největší osobní výtah v Čechách. Součástí prohlídky je ochutnávka piva ve starých pivovarských sklepích, kde se vyrábí pivo tradičním způsobem.

Manětín

Dalším místem k návštěvě je kostel svatého Jiří v Lukové u Manětína. V roce 2012 tam umístil svoji závěrečnou práci student západočeské univerzity Jakub Hadrava, který hledal místo, na které už lidé zapomněli, a chtěl, aby toto místo objevili.

Příval turistů byl obrovský, a tak se díky dobrovolnému vstupnému kostel od roku 2015 mohl začít rekonstruovat. "Cílem je obnova tohoto kostela, který by měl potom sloužit pro širokou veřejnost," řekl Josef Gilbert Matuska, starosta Manětína.

Kostel se stal kuriozitou nejen u nás, ale i ve světě. "My jsme ze severozápadu Španělska a s mojí manželkou jsme o tomto místě četli na internetu a ve španělských novinách. Tak jsme se rozhodli, že navštívíme Česko a samozřejmě tento kostel. Moc se mi to tu líbilo a doufám, že se to tady zachrání a opraví," komentoval místo španělský turista.

Ke kostelu se dá přijet autem a vstupné je dobrovolné. Otevřený je však jen v sobotu.

Související obsah

Dobřany

V případě, že se vydáte na Plzeňsko, nezapomeňte navštívit také Dobřany, které jsou od Plzně vzdáleny pouhých 15 kilometrů. Právě tady totiž můžete objevit další unikátní místo.

"Přírodní památka Šlovický vrch je takový unikátní prostor, kde žijí vzácní živočichové a rostou vzácné kytky a mimo jiné se to udržuje za pomoci tanků a celoročně i tady slouží pět polodivokých exmoorských koní," prohlásil Martin Sobotka, starosta Dobřan.

Na vrcholu Šlovického vrchu se nachází zvláštní vyhlídka, která dostala dle svého vzhledu název kamenná mohyla. "Ten tvar je vlastně velice příznivý pro údržbu, je to bezpečné, stabilní. Nehrozí tam žádný úraz. Mohou na to děti úplně v pohodě. I lidé, kteří se bojí výšek. A ten rozhled je dostatečný. Tady je vidět v podstatě až do Německa," doplnil Sobotka.

"Dostanou se sem lidé, kteří jsou zvyklí spíše na drsnou turistiku. Tím, že to je polostep, tak je lepší se sem vypravit náležitě vybavený. Není to Kozel nebo zámecký park. Nicméně, pro ten velký zájem lidí jsme vybudovali teď příjemné parkovací plochy na konci Průmyslové ulice, odtamtud už je to tak kilometr pěšky ohradou. A je to vycházka," upřesňuje Sobotka.

Starý Plzenec

A kde jinde ukončit naše cestování než ve Starém Plzenci, kde se vyrábí nejoblíbenější šumivé víno u nás. Bohemia sekt ve Starém Plzenci patří k největším vinařským závodům v Česku. Samozřejmě i toto vinařství můžete navštívit, termín si ale musíte zarezervovat dopředu. Během hodinové prohlídky například uvidíte, jakým způsobem se setřásají kvasinky, jak se sekty odkalují. A spatříte i největší tank na cuveé o obsahu více než 1 000 000 lahví.

K vidění je tu například i rotunda svatého Petra a Pavla, která je nejstarší celistvě dochovanou architektonickou památkou na českém území.

niká, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz