Domácí

Hypotéky stále rapidně zdražují! SPOČÍTEJTE si výši splátek

Enormní růst hypotečních sazeb stále nekončí. Banky v současné době nabízí hypotéky s průměrným úrokem 6,24 %. Na kalkulačce si můžete spočítat výši splátky v případě, že se nyní rozhodnete vzít si půjčku na bydlení.

Průměrná nabídka sazby hypoték se podle aktuálních dat Fincentra Hypoindexu na začátku července vyšplhala na rekordních 6,24 %. Nejdražší jsou nyní podle odborníků půjčky na bydlení nad 80 % odhadní ceny nemovitosti s fixací na tři roky. Ty banky za poslední měsíc zdražily o 0,69 procentního bodu na průměrných 6,76 %.

Zvedla se cena také u hypoték do 80 % odhadní ceny nemovitosti s fixací na jeden rok. Ty zdražily v průměru o 0,61 procentního bodu na 6,53 %. Sazba stejných hypoték s fixací na tři roky průměrně vzrostla o 0,53 procentního bodu na 6,41 % a s fixací na pět let o 0,49 procentního bodu na šest procent.

Související obsah

Aktuální zvýšení zasáhne rozpočty zejména těch domácností, kterým končí fixační období a musí svou hypotéku refinancovat. "Jen za poslední rok se měsíční splátka průměrné hypotéky zvýšila o více než 7 000 korun," uvedl generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec.

Spočítejte si na kalkulačce výši splátek v případě, že se nyní rozhodnete vzít si hypotéku:

Zdroj: Peníze.cz - Hypoteční kalkulačka

Kvůli rekordně drahým hypotékám stále klesá zájem lidí o vlastní bydlení. Už nyní navíc realitní makléři hlásí dramatické ochlazení celého trhu s nemovitostmi.

"Kromě vysokých hypotečních sazeb je odradí přísnější pravidla pro posuzování zájemců o hypotéky, které znovu platí od letošního jara. Výrazné zdražení hypoték tak povede jen k tomu, že se už tak špatná dostupnost vlastního bydlení jen ještě zhorší," má jasno Korec.

Experti navíc očekávají, že by se situace mohla ještě více zhoršit. "Při průměrné sazbě hypoték 8,5 %, jež může být realitou již brzy, vyjde splátka běžného panelákového bytu 3+1 v Praze na 45 tisíc korun. Průměrně, ba i lehce nadprůměrně vydělávající Pražan tedy ze svého čistého příjmu nepokryje ani splátku druhořadého bytu na městské sídlištní periferii," tvrdí ekonom Lukáš Kovanda.

Lidé by tak měli s koupí nemovitosti nyní počkat. "Za dva nebo tři roky budou totiž velmi pravděpodobně levnější jak samotné nemovitosti, tak hypotéky. Kvůli krizi, která Česko čeká, postupně zmírní inflace, takže Česká národní banka půjde nakonec s úroky dolů. Nebude to ale hned," myslí si Kovanda.

Kvůli ekonomické krizi se řadě lidí může stát, že nebudou moci splácet úvěr. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz