Domácí

Chcete vidět pštrosa nebo zubra? České rezervace a farmy to umožňují

Pštrosí farmy, přírodní rezervace s koňmi a zubry nebo třeba farma, kde se zvířata zachraňují. Máme pro vás další tipy na výlety po České republice.

Pštros je největší a nejmohutnější žijící pták. Na krátkou vzdálenost dokáže běžet rychlostí až 70 km/h. Abyste viděli tyto krasavce, nemusíte se vydat do zoo nebo až do Afriky. V Doubravici nad Svitavou vás pštrosi přivítají hned u příjezdu do městyse. Chovatel Marek Kubíček prozradil, že na farmě jsou k vidění tři druhy pštrosů – africké, emu a nandu.

Pštrosí farma funguje v Doubravici už téměř 25 let. Návštěvníci si mohou tyto zdatné běžce prohlédnout opravdu zblízka. Během exkurzí se potom o nich dozví spoustu zajímavostí. "Určitě se pštros nedoporučuje jako domácí mazlíček. Jako malý je roztomilý, v jednom roce už je ale velký. Není agresivní, ale pokud vás kopne, tak vás zraní," doplnil Marek Kubíček.

Areál se pštrosy je volně přístupný a otevřený denně od osmi ráno do pěti hodin odpoledne. Parkování je zdarma na přilehlém parkovišti. Otevřený je i obchod, kde si můžete zakoupit pštrosí produkty. Tím hlavním je maso, jehož prodej tvoří 80 procent celkových tržeb, ale zpracovává se i pštrosí kůže a peří. Z podkožního tuku se pak vyrábí kosmetika. V areálu je i stánek s občerstvením. Podle Nikoly Součkové, která ve stánku obsluhuje, jsou největším hitem klobásky a burgery.

Související obsah

​Trochu jiná atmosféra na vás dýchne ve středočeských Milovicích. Na jediném místě si tam můžete prohlédnout pohromadě stáda divokých koní, praturů a zubrů evropských, tedy zvířat, která kdysi byla součástí naší krajiny. "Když jsme začínali se 14 zvířaty ve dvou lidech na 40 hektarech, nedokázal jsem si představit, že po sedmi letech budeme mít stále ve dvou lidech na starost 200 zvířat," říká zakladatel rezervace Dalibor Dostál.

Přírodní rezervace Milovice je součástí významné lokality Milovice – Mladá. Nejcennější jsou tam zachovalé otevřené stepi, obývané řadou vzácných rostlin a živočichů. Do přírody se tam vrátili například i modrásci. Dalibor Dostál se podle svých slov dostal k založení rezervace právě kvůli mizejícím motýlům. Přírodní rezervace je pro návštěvníky zdarma. Stánky s občerstvením sice nenajdete, ale tamní atmosféře to dodá na autentičnosti.

Posledním tipem je netradiční farma v Dobrovítově. Farma Naděje je jakýmsi domovem zachráněných zvířat. Tam se totiž hospodářská zvířata nejedí, ale zachraňují. Jde například o lamy, čuníky nebo třeba krocany. Žádný z obyvatel farmy není anonymní, každý má své jméno i svůj příběh.

Související obsah

​Farma Naděje funguje především díky dobrovolníkům, kteří fyzicky pomáhají s výstavbou přístřešků pro zvířata a s každodenní péčí o ně, a také díky dárcům, kteří se podílejí na financování provozu. "Začínali jsme úplně od nuly na bývalém řepkovém poli, než jsme dostali odvahu odejít z Prahy do absolutní nejistoty," uvedla předsedkyně farmy Marie Šebestová.

Návštěvníci se na farmu mohou přijet podívat každou neděli. Nejen, že se o zvířatech dozví různé zajímavosti, ale mohou si navíc život na farmě zkusit na vlastní kůži. Na exkurze chodí školy i domovy pro mentálně postižené, jejichž klienti na farmě také vypomáhají. "Děláme tady vše, co je potřeba. Naši klienti jsou schopní. Připravujeme zahrádky, dnes jsme stavěli pódium," nechala se slyšet sociální pracovnice z domova pro postižené Lucie Kochmanová.

Daniel Brabec, pem, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz