Domácí

Resort zvažuje zrušit víceletá gymnázia. Rozevírají nůžky ve společnosti, tvrdí

Rušení nebo omezování víceletých gymnázií v Česku je opět na stole. Děti, které zůstanou na základní škole, nemají podle ministerstva školství motivaci se učit, a ty, které odejdou na víceletá gymnázia, prý zase ztrácejí sociální zdatnost. Ministerstvo tvrdí, že se tím rozevírají nůžky ve společnosti. Ředitelé gymnázií ale oponují, že úkolem škol není odbourávat nerovnosti mezi žáky.

Martin Borot je absolventem osmiletého gymnázia, přihlásil se na něj prý kvůli tomu, aby získal co nejpodrobnější všeobecný přehled už brzkém věku. "Na základce jsme se učili základní věci a já jsem věděl, že se trošku chci posunout, že chci více znalostí. Tak proto jsem šel na osmileté gymnázium," vysvětlil Martin.

Jenže kapacity osmiletých gymnázií začaly být podle ministerstva školství dlouhodobě přehlcené, a proto plánuje jejich provoz omezit. "V době, kdy víceletá gymnázia vznikala, tak se hovořilo o tom, že by měla být maximálně pro 10 % nejnadanějších žáků. A toto číslo je dneska v některých regionech výrazně překročeno. Teď je otázka, jestli je to prospěšné vzdělávacímu systému nebo není," sdělil ředitel Odboru základního vzdělávaní a mládeže ministerstva školství Michal Černý.

Související obsah

Na hrozící nerovnosti spojené s nadměrným odchodem žáků na víceletá gymnázia ministerstvo školství poukazuje už dlouhodobě. Podle odborníků je ale nejprve potřeba zvýšit kvalitu vzdělávání na druhém stupni základních škol.

"Je tu řešení vzít některé třídy osmiletého nebo šestiletého gymnázia a nahradit je třídami čtyřletého, kde je kritický nedostatek," má jasno David Greger z Ústavu pro výzkum a rozvoj vzdělávání.

Jedním z argumentů pro omezení gymnázií je také to, že učitelé na nich nemají motivaci kvůli přehlcenosti vyučovat kvalitně. "Já se domnívám, že je nezbytně nutné se vrátit k tomu původnímu záměru. A pokud se ho nepodaří naplnit, tak si myslím, že je potřeba otevřít diskusi, zda-li osmiletá gymnázia mají smysl," řekl poslanec Ivo Vondrák (ANO).

Související obsah

"Já jsem určitě proti tomu, aby se rušila úplně víceletá gymnázia. Spíše se domnívám, že bychom to měli nechat na rodičích a samotných dětech, které studují. Ať si samy vyberou," tvrdí šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Názory lidí na návrh ministerstva školství se liší. Většinou se shodují, že nadané děti by měly mít možnost si vybrat ke studiu víceleté gymnázium. Někteří dotazovaní si zase myslí, že čtyři roky studia na gymnáziu jsou dostačující.

​"Já bych rozhodně nerušil osmiletá gymnázia, protože vzdělání je dobré," myslí si jeden z oslovených. "Udělala bych to tak, aby se mohly spíš ty děti rozhodnout, jestli chtějí nebo ne," přidala se další dotázaná.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz