Domácí

Dopadla na ně drahota. Bytové družstvo bude platit za plyn pětkrát vyšší zálohy

Topná sezona se pomalu blíží, a tak bytová družstva podepisují nové smlouvy na dodávky plynu, elektřiny a tepla na příští rok. Jenže zálohy jsou prý vyšší, než se očekávalo i podle těch nejhorších scénářů. Například členové společenství vlastníků v Dlouhoňovicích na Pardubicku mají za plyn platit téměř pětkrát víc než letos.

Předseda místního bytového družstva pan Pecháček neváhal a šel rovnou s kůží na trh. Trpělivě nájemnici paní Labudíkové vysvětluje, jak se věci mají: "Takže u vás v garsonce, pokud platíte tisícovku zálohu, tak od nového roku budete platit 4 500 měsíčně." "Zatím člověk práci má, zvládá to, ale po tom zdražení nevím, jestli to člověk utáhne," okomentovala paní Labudíková.

Konkrétně v Dlouhoňovicích se jedná o dům s 32 byty, spotřeba objektu je 33 tisíc kubických metrů ročně. Do teď bylo vyúčtování za plyn 260 tisíc, předpoklady na příští rok jsou až 907 tisíc korun.

Srovnání letošního vyúčtování a předpokládaného vyúčtování v roce 2023 za plyn Zdroj: TV Nova

​Bytová družstva dlouhodobě takový tlak nemohou ustát a ministra průmyslu Jozefa Síkelu (za STAN) žádají o pomoc. "Zatím jsme odpověď nedostali," řekl Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev.

Související obsah

​Odpověď nedostali, ale ministr na ně zřejmě nezapomněl. Už tento čtvrtek by mohly být známy první detaily finanční pomoci. "Nově bude hospodářský výbor projednávat návrhy, které upravují mechanizmus pro SVJčka a bytová družstva," uvedl náměstek ministra průmyslu Petr Třešňák (Piráti).

Situace je dramatická i za hranicemi. Například v německém Dippoldiswalde nedaleko Drážďan vypnulo družstvo kvůli úsporám nájemníkům topení až do září. A co hůře, svým nájemníkům pouští vodu pouze na 11 hodin denně, ráno, odpoledne a večer.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz