Zahraničí

Požár v Dalmácii se daří dostat pod kontrolu. Pomohla armáda i satelit

Chorvatští hasiči bojují s rozsáhlými požáry v Dalmácii. Největšímu letošnímu ohnivému peklu podlehlo už nejméně 20 domů. Do boje proti živlu se už zapojila i armáda. Situaci se daří dostat pod kontrolu. V některých oblastech hasiči ještě dohašují zbytky ohně.

V Zadarské župě a v Šibenicko-kninské župě u silnice nedaleko obce Benkovac se hasiči ve středu potýkali s rozsáhlými požáry, uvádí portál Dnevnik. Nejdramatičtější situace byla v Zatonu poblíž Šibeniku.

Nacházíte se v oblasti zasažené požáry? Dejte nám vědět na zpravy@nova.cz, přes facebook nebo volejte 606090909.

"Zaton je doslova obklíčený požárem. V místě je hustý kouř. Jen několik minut jízdy od Šibenického mostu byla silnice uzavřena. Hořely také domy a lidé byli evakuováni z Rasliny," popsal situaci reportér televize RTL.

Související obsah

​Podle velitele hasičů Darka Dukiće začalo hořet u Zatonu. "Začal vát silný vítr a oheň se za pouhých deset minut dostal až do města," popsal. Poryvy větru podle něj dokázaly plameny "odhodit" o 500 metrů až kilometr dále. Shořelo i několik aut. Dohromady je poškozena plocha o rozloze 3 300 hektarů.

Do hašení se zapojilo přes 260 hasičů se 70 hasičskými auty a 50 vojáků. Pomáhají i letadla. Na místo dorazil také premiér Andrej Plenković. Podle něj je to letošní největší požár v Chorvatsku, poprvé musí zasahovat i armáda. Do boje s ohněm zapojili hasiči také tři velká hasící letadla Canadair a dva menší AirTractory.

Kvůli usnadnění zápolení s ohněm aktivovalo operační středisko civilní ochrany satelitní systém Copernicus. Satelit, který je určen především pro pozorování atmosféry a moře, se dá využít také k pomoci při živelných katastrofách. Hasiči s jeho pomocí vyhledávají ohniska požáru a mapují jeho rozsah.

Související obsah

Situace na spáleništi je už z větší části pod kontrolou. Oheň se už nešíří a hasiči likvidují poslední místa, kde ještě požár zuří. Přesnou míru škod zatím není možné určit, podle Dnevniku však shořelo 10 domů, RTL ale uvádí, že živlu jich podlehlo nejméně 20, všechny v Zatonu a sousední obci Raslina. Přesná čísla budou hasiči znát až po úplném uhašení.

V místech zasažených ohněm je už zcela obnovena silniční doprava. Zatím je hlášeno jedno zranění hasiče. Další zranění zatím nejsou uvedena.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz