Zahraničí

Muže z Ohia obvinili ze znásilnění 10leté dívky, které zakázali potrat

Muže z Ohia obvinili ze znásilnění 10leté dívky, které zakázali potrat
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

Sedmadvacetiletý muž z amerického Ohia si ve středu vyslechl u soudu obvinění ze znásilnění desetileté dívky. Případ vzbudil obrovskou pozornost, neboť těhotné dívence odmítli lékaři provést potrat kvůli zpřísnění zákona o interrupcích.

Obviněný guatemalský imigrant Gershon Fuentes, který žije v USA nelegálně, se k činu přiznal. Před soudem v Columbusu mu hrozí až doživotní trest, informovala BBC.

Dívka otěhotněla a lékaři jí odmítli provést interrupci. Rodiče ji museli 30. června odvést na potratovou kliniku do sousední Indiany, kde je ještě zákrok v takovémto případě legální.

Když lékař se zachováním anonymity případ zveřejnil, označili ho prominentní republikánští zastánci zákazu interrupcí za vymyšlený, napsala agentura AP. Považovali ho za politický boj po červnovém rozhodnutí Nejvyššího soudu, který po padesáti letech vzal Američankám ústavní právo na potrat.

Související obsah

​O této dívce mluvil minulý pátek i prezident Joe Biden v projevu, ve kterém rozhodnutí konzervativního soudu rozzlobeně kritizoval.

Verdikt Nejvyššího soudu umožnil republikány vedenému Ohiu hned vzápětí zakázat potraty po šestém týdnu těhotenství, a to bez výjimky, jako jsou znásilnění či incest.

Znásilněná dívka byla těhotná šest týdnů a tři dny. Lékař zabývající se zneužíváním dětí doporučil rodičům odcestovat s ní do Indianapolisu v sousedním státě Indiana, kde sice také existují snahy o zpřísnění potratového zákona, ale zatím je tam takový zákrok legální. Podle BBC případ svědčí o zmatku, který po rozhodnutí Nejvyššího soudu nastal, když jednotlivé státy omezení potratů uzákoňují různě.

Související obsah

​Dívka policii řekla, že otěhotněla s Fuentesem. Strážci zákona ho zatkli v úterý v jeho bytě. Podle místních médií se ke znásilnění přiznal. Znalci nyní jeho DNA porovnávají se vzorkem získaným z potratové kliniky. Kvůli riziku, že by mohl uprchnout nebo dívku ohrozit, stanovila soudkyně kauci na dva miliony dolarů (necelých 50 milionů korun).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz