Domácí

Širší údolí řeky Berounky v okolí Karlštejna láká na výlety

Vyhlášený hrad Karlštejn už navštívila asi většina z vás. Znáte ale další místa v okolí? Není tam nouze o romantické jezy, krásné vyhlídky nebo tajemné lomy. Podívejte se na to, co okolí slavného hradu nabízí.

Karlštejn, gotický skvost a jeden z nejznámějších českých hradů, nechal podle plánů Matyáše z Arrasu postavit král a císař Karel IV. jako místo pro uložení svatých ostatků a říšských korunovačních klenotů. Možná na něj vaše kroky zamíří i letos v létě. Podívejte se na místa v okolí Karlštejna, kterými svůj výlet můžete obohatit. Nepotkáte tam davy turistů a vychutnáte si neobyčejné výhledy.

Císařská louka nabízí nádherný výhled na hrad, který možná znáte jen z pohlednic. Není příliš známá, a proto na tomto místě většinou téměř nikoho nepotkáte. "Ve filmu Noc na Karlštejně po ní Karel IV. přijížděl na svůj hrad. Podle dochovaných pramenů tudy však vůbec nejezdil, jezdil přes Rudnou," říká místostarosta městyse Karlštejn Janis Sidovský.

​Na vaší cestě byste neměli minout ani vedlejší vesnici Hlásná Třebaň. Ta se také může pyšnit krásnými místy, která rozhodně stojí za pozornost. Jednou z možností jsou jezy na řece Berounce. Na tom horním, blíž Karlštejnu, zažijete opravdovou romantiku. Ne nadarmo se na protějším břehu často konají svatby.

Související obsah

​Na jezu druhém, který je o pár set metrů níže po proudu, je to zase ideální na vodní sporty. Přímo na jezy ovšem raději nechoďte. Ke koupání jsou tu určena lepší, a hlavně bezpečnější místa. "Můžete jít směrem k autokempu Karlštejn, kde je klidné koupání. Lze tam provozovat i vodní sporty," upřesnil Sidovský.

​Okolí Karlštejna je známé také díky lomu Velká Amerika. I tam to pravděpodobně znáte, ale byli jste někdy navštívit lom Malá Amerika? Ten vznikl těžbou vápencového kamene na konci 19. století a voda je v něm tak čistá, že v ní žijí i přísně chránění raci. Čtvercové otvory ve skalách jsou bývalé štoly. Podle pověstí by měla být Malá Amerika spojena štolou s Velkou Amerikou, ale zatím se nikomu nepodařilo tuto štolu objevit.

Po návštěvě lomů můžete vyrazit do nedaleké vesnice Mořinka, kde najdete menhir a 700kilové betonové křeslo. Menhir sem byl umístěn skupinou nadšenců za pomocí lan a kladek na konci minulého století. Kámen otesal akademický sochař Petr Váňa a spolu se svými přáteli vybral právě kopec nad Mořinkou jako místo, kde bude vztyčen. Pod něj prozíravě uložili vzkazy pro budoucí generace.

Související obsah

​​Pokud byste výletů stále neměli dost, můžete si ještě udělat menší zajížďku na zříceninu hradu Tetín, která je od Mořinky vzdálena zhruba 20 minut. Tady se vám naskytne jeden z nejhezčích výhledů na řeku a okolí.

Barbora Šimková, pem, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz