Zahraničí

V Mexiku zajali nechvalně proslulého drogového bosse Rafaela Caro Quintera

V Mexiku zajali nechvalně proslulého drogového bosse Rafaela Caro Quintera
Zdroj: Profimedia

Drogový král Rafael Caro Quintero, který stál za zabitím amerického agenta DEA v roce 1985, byl zajat mexickými námořními silami téměř deset let poté, co byl kvůli právním formalitám předčasně propuštěn z mexického vězení a vrátil se k obchodu s drogami, informuje agentura AFP s odkazem na zdroj z mexického námořnictva.

Quintero, který byl v první desítce seznamu nejhledanějších zločinců FBI, byl propuštěn na svobodu v roce 2013 po 28 letech ve vězení, když soud zrušil jeho 40letý trest za únos a zabití agenta amerického Úřadu pro kontrolu drog Enriqueho "Kiki" Camareny v roce 1985. Brutální vražda znamenala v tehdejší době citelné ochlazení v americko-mexických vztazích. Mexický nejvyšší soud sice toto rozhodnutí zrušil, ale Quintero se za mříže už nevrátil a před úřady se skrýval. Na jeho dopadení byla podle AFP vypsána odměna 20 milionů dolarů.

Caro Quintero, někdejší vůdce kartelu Guadalajara, se po propuštění vrátil k obchodu s drogami a rozpoutal krvavou válku gangů v severomexickém pohraničním státě Sonora. Podle amerického úřadu pro potírání narkotik (DEA) byl hledaný boss obviněn ze spoluzaložení drogového kartelu Guadalajara a v současné době řídil rameno nechvalně známého kartelu Sinaloa.

Související obsah

V loňském roce mexický soud rozhodl, že Caro Quintero, pokud bude dopaden, může být vydán do Spojených států a zamítl odvolání jeho právníků, kteří tvrdili, že již byl souzen mexickým soudem. Podle mexických médií byl zajat námořnictvem v severním státě Chihuahua.

Caro Quintero byl v druhé polovině 70. let jedním z hlavních dodavatelů heroinu, kokainu a marihuany do Spojených států. Agenta DEA Camarenu obvinil z razie na plantáži marihuany v roce 1984. V roce 1985 byl Camarena údajně na příkaz Caro Quintera unesen v Guadalajaře. Jeho zmučené tělo bylo nalezeno o měsíc později.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz