Domácí

Řada hospod v ČR odmítá platební karty. Snaží se o daňové úniky, tvrdí experti

Restaurace a hospody v Česku čím dál častěji odmítají brát platební karty. Údajně kvůli vysokým poplatkům bankám, ale například Svaz obchodu a cestovního ruchu v tom vidí spíš snahu o daňové úniky. Stát tak ztrácí jedinou kontrolu nad tržbami, protože systém elektronické evidence tržeb (EET), který je kvůli covidu-19 pozastaven, má na konci roku skončit úplně.

Otázka dne zní, je v současné době platba kartou nezbytností, nebo je to další položka, která hospodským krátí jejich zisk? "Já bych se bez karty neuživila, většina chce platit kartou. Ten, kdo je nebere, chce podvádět," myslí si hospodská Alena Šimková.

Někteří hospodští ale prý stojí nad finanční propastí a platba v hotovosti je může zachránit. "Karty nebereme, terminály blbly. Byly z toho poplatky a je to pro nás drahé," vysvětlil Jan Ilgner z Pivovaru Radouš Druztová.

Související obsah

"Chtějí se vyhnout placení daní, aby nebyli úplně poctiví, i když to rozhodně neplatí o všech," má jasno ekonom Štěpán Křeček. Také podle Svazu obchodu a cestovního ruchu je důvod rušení platebních terminálů v hospodách nebo obchodech hlavně ten, aby stát neměl nad tržbami podnikatelů kontrolu. "Je to snaha se dostat do šedé ekonomiky, aby po nich nezůstala elektronická stopa a nebyl nad nimi dohled státu," řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Pravdou je, že během covidu-19 se lidé do hospod odnaučili chodit, do toho přišlo enormní zdražení energií i potravin. A poplatek bance za každou transakci při platbě kartou je pro ně další finanční zátěží. "Jsou to jedno až dvě procenta, hlavně u těch menších venkovských hospod," doplnil Křeček.

Když je teď elektronická evidence tržeb státem pozastavená, měl stát nad podnikateli kontrolu právě díky platbám kartou. Přitom EET stála za tři roky provozu státní kasu přes dvě miliardy, pokud by pokračoval její provoz, byť v dobrovolném režimu, přišlo by to na dalších 100 milionů ročně. "Když už se to udělalo, mělo to být v provozu. Takhle to jsou zbytečně vyhozené peníze," tvrdí Křeček.

Související obsah

Každopádně o povinnosti mít v každém obchodě nebo stánku s občerstvením platební terminál, ministerstvo zatím neuvažuje. Jaký názor mají lidé na placení kartou, zjišťovaly štáby televize Nova. A ptaly nejen v Praze, ale i třeba v Hradci Králové nebo v Mníšku. "Já mám vždycky u sebe manžela, a ten peníze v hotovosti má," uvedla jedna z oslovených.

"Nejsem zvyklá platit penězi. Pořád bych musela chodit vybírat a mít u sebe větší obnos. To se mi nezdá," sdělila další dotázaná. "Nejsem vůbec zvyklá nosit hotovost a karta je vždycky přístupná. Nemusím nic počítat, jenom se člověk podívá na displej, jestli ta částka souhlasí a zaplatí," uzavřela další žena.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz