Domácí

Připravte si vaťáky. Ministerstvo chce posunout začátek topné sezóny

Letošní topná sezóna bude pravděpodobně začínat později, než je zvykem. Ministerstvo průmyslu a obchodu pracuje na změně vyhlášky, podle které by domovní kotelny a teplárny mohly spuštění kotlů o několik dní odložit. Povinně vytápět by se mělo začít při nižších teplotách, než stanovuje současná vyhláška.

Až doposud topná sezóna v Česku začínala ve chvíli, kdy průměrná denní venkovní teplota klesla pod 13 stupňů Celsia ve dvou dnech po sobě a zároveň se nedalo čekat, že by se následující den oteplilo. Ministerstvo průmyslu a obchodu to teď chce změnit.

"Úpravy jsou v tom, že by se tato hodnota snížila z 13 na 12 stupňů," řekl náměstek ministerstva průmyslu a obchodu René Neděla.

Související obsah

​"Při snížení limitu by se v Praze topná sezóna zkrátila v průměru o pět a půl dne, v chladnějším Liberci o sedm dní," okomentovala konzultantka počasí Dagmar Honsová.

Opatření, kterým chce ministerstvo hlavně snížit spotřebu plynu, schvalují i odborníci. "V minulosti kolikrát ten start topné sezóny byl zbytečně brzký. V situaci, kdy každý joule energie stojí třikrát tolik, tak je to opatření na místě," zhodnotil analytik společnosti ENA Jiří Gavor. Domácnosti napojené na centrální teplo jsou především byty v bytových domech. Takových bytů je v Česku zhruba 2,5 milionu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ale ve vyhlášce chystá i další změny pro případ, že by se například začaly ztenčovat zásoby plynu. Při takovéto krizi by se mohla teplota ještě snížit. Zároveň by nesměly teplárny či domovní kotelny začít topit dřív než se začátkem topné sezóny.

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz