Domácí

Obětí domácího násilí v Česku přibývá! Na policii se ale obrací méně žen

V Česku přibývá případů domácího násilí na ženách. Každá třetí během života zažije slovní týrání, bití nebo sexuální násilí ze strany partnera. Oproti předchozím rokům podle psychologů mnohem méně obětí hlásí domácí násilí policii, čím dál častěji se ale obracejí na neziskové organizace a centra, která ženám pomáhají.

Slovní urážky, strkání a bití. Takové násilné chování bývalého partnera 36letá Alena snášela několik let. Pak si konečně řekla dost. "Jsem ráda, že už to mám za sebou. Nejvíce mi pomohla rodina a nezisková organizace," nastínila Alena.

Podle statistik domácího násilí, které řeší policie, ubývá. Jenže na strážce zákona se obrátí jen zhruba osm procent obětí. Naopak pomoc organizací vyhledává zhruba o 60 % víc týraných žen než v předchozích letech.

Související obsah

"Na naše centrum se každoročně obrací, pokud bychom spočítali dohromady telefonní kontakty, emailové kontakty a osobní poradenství, asi 3 000 žen," přiblížila vedoucí služby centra pro ženy ROSA Branislava Marvánová.

A právě pro ně jsou připravené takzvané krizové byty. Ženy v nich dočasně najdou útočiště a skryjí se před násilníkem. Organizace jim poté pomůže začít nový život. Týrané ženy i s jejich dětmi v dočasném bydlení najdou útočiště až na sedm dní. "Budou mít veškeré zázemí. To znamená, že bude zajištěná i strava, máme potravinovou banku. Máme možnost i šatníku," doplnila ředitelka centra ROSA Marie Vavroňová.

"Městská část Praha 2 dlouhodobě spolupracuje s neziskovou organizací ROSA, která právě pomáhá obětem domácího násilí. Takže jde už o druhý byt, který jsme poskytli," vysvětlila starostka městské části Praha 2 Alexandra Udženija (ODS). Obětmi domácího násilí nejsou pouze ženy. Se slovními urážkami a bitím se v Česku setká zhruba každý 14. muž.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz