Domácí

Sněmovna je zablokovaná mimořádnými schůzemi. Trpí tím kvalita zákonů

V Poslanecké sněmovně se konal v posledních měsících rekordní počet mimořádných schůzí. Od začátku volebního období jich poslanci stihli už 16. Problém ale je, že kvůli nim chybí termíny pro řádně naplánované schůze, a mnoho zákonů tak kvůli tomu končí ve zrychleném jednání.

V minulém volebním období poznamenaném turbulentním začátkem koronavirové pandemie bylo v průměru 14 mimořádných schůzí za rok. Teď tohoto počtu poslanci dosáhli za necelého třičtvrtě roku. "Bychom v Evropě těžko hledali paralyzovanější Sněmovnu, než je ta česká. Dokonce už hrozí postih ze strany Bruselu, že nestačí poslanci projednávat transpozici evropského do českého práva," uvedl politolog Lukáš Jelínek.

Jasného viníka ale ochromení dolní komory nemá. Mimořádné schůze totiž svolává jak opozice, tak koalice. "Vláda se nechová příliš zodpovědně. V okamžiku, kdy chce nějaký zákon opravdu projednat, tak se jej pokusí předřadit před všechny ostatní," vysvětlil Jelínek.

Související obsah

Koalice mimořádná jednání svolala například i kvůli takovým zákonům, jako je přimíchávání biosložek do pohonných hmot nebo korespondenčnímu hlasování. "Jsou to zákony, které jsou potřeba, aby byly přijaty. A na standardních schůzích byly zdržovány," uvedl poslanec Jan Skopeček (ODS).

"Mnozí si zvykli okupovat řečnický pultík s hodinovými projevy," postěžovala si předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

I opozice si ale stěžuje, že ji vládní většina ve Sněmovně nenechává dělat její práci. Na problém prý našla záplatu stejnou jako pětikoalice. "Když chceme zařadit nějaké body do schůze, tak nám je vetují. Co máme potom dělat? No tak svoláme mimořádnou schůzi," vysvětlil místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček.

I kvůli velkému počtu mimořádných schůzí pak není tolik času na běžnou agendu a značná část zákonů tak končí ve zrychleném řízení. Tedy bez toho, aniž by prošla všemi třemi čteními. "Pochopitelně kvalita takového zákonu je na pováženou," uzavřel Jelínek.

Aby se Sněmovna mimořádně sešla, stačí, aby o to požádala pětina poslanců, tedy dvě desítky. Koalice i opozice teď chtějí pracovat na lepší vzájemné domluvě, aby se chod dolní komory odblokoval.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz