Zahraničí

Požár v Saském Švýcarsku! S plameny u mostu Bastei bojuje stovka hasičů

V Národním parku Saské Švýcarsko od pondělní noci zasahují desítky hasičů. Přímo u slavného skalního mostu Bastei vypukl rozsáhlý požár, jeho příčina ale zatím není známá. Popelem už lehlo na 2 500 metrů čtverečních lesa. Přinejmenším dva lidé se podle místního rádia zranili.

Na německé straně tzv. Českosaského Švýcarska hoří les, a to přímo u jednoho z nejvyhledávanějších míst této oblasti – skalního mostu Bastei.

První plameny se objevily krátce po půlnoci, policisté a hasiči dostali hlášení o požáru těsně před půl jednou. Od té doby s ohnivými živly bojuje zhruba stovka lidí, informuje německý Bild.

"Zhruba okolo čtvrté hodiny ráno hořela plocha o velikosti 250 krát 50 metrů," uvedl mluvčí drážďanské policie. Nyní už lehlo popelem okolo 2 500 metrů čtverečních a stále hoří," dodal.

Boj s plameny bude podle odhadů pokračovat celý den. Hasiči se snaží požár uhasit zespodu i shora, využívají k tomu i vodu z Labe. Problémy představuje zejména žhavý popel, od něhož se oheň rozdmýchává.

Radio Chemnitz uvedlo, že během zásahu se zranili dva lidé. Celá oblast, včetně oblíbené vyhlídkové plošiny s výhledem na Felsenburg Neurathen a cyklostezky mezi obcemi Rathen a Wehlen, je v současné době uzavřena.

Skalní most Bastei | Zdroj: Profimedia

Hoří i jinde, Evropu sužují rekordní vedra

S ničivými požáry bojují i nejoblíbenější letní turistické destinace v Evropě. Francie se potýká s teplotami přesahujícími 40 stupňů Celsia. Požáry v okolí oblíbené oblasti Bordeaux na jihozápadě země zničily území o rozloze přesahující 130 kilometrů čtverečních. Více než 16 tisíc lidí muselo předčasně ukončit svou dovolenou. 

"Snažíme se teď ochránit kritická místa, především budovy. S ohněm bojujeme na zemi i ve vzduchu, ale zatím se nám ho nedaří dostat pod kontrolu. Naším cílem je zabránit mu, aby se volně šířil. Chceme ho přesměrovat a omezit jeho postup," sdělil velitel hasičů v Gironde Marc Vermeulen.

Související obsah

Na horko, jaké ještě nezažila, se připravuje i Velká Británie. Kdo nemusí, nevychází ven. Pondělí a úterý mají přinést teploty přesahující 40 stupňů. V zemi budou historicky nejvyšší. "Letos jsme vůbec poprvé vyhlásili nouzový stav kvůli počasí i v létě. Normálně to děláváme v zimě, když teploty výrazně klesnou a pro lidi je nebezpečné spát venku v tak chladném počasí," upozornil londýnský starosta Sadiq Khan.

Ve Španělsku bojují hasiči s více než dvěma desítkami lesních požárů. Několik jich zaplatilo i oběť nejvyšší. Své domovy musely opustit tisíce lidí. Sousední Portugalsko zaznamenalo 47 stupňů, nejvyšší červencovou teplotu v historii. Kvůli požárům tam přišly o život nejméně dva lidé a dalších 60 skončilo se zraněními v nemocnici.

kdu, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz