Zajímavosti

Chlapeček trpí vzácnou nemocí. Otrávil se kvůli tomu olovem

Chlapeček trpí vzácnou nemocí. Otrávil se kvůli tomu olovem
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

Tříletý chlapeček Vinnie trpí netradiční poruchou příjmu potravy. Kvůli onemocnění jménem pika má neustálou potřebu pojídat netradiční věci, například omítku, písek, vlasy nebo hlínu. Právě z ní se měl klučina otrávit olovem.

Duševní onemocnění pika způsobilo tříletému Vinniemu otravu olovem. Chlapeček podle své matky Layly Carterové trpí vzácnou poruchou příjmu potravy, při níž pojídá věci, které se za jídlo nepovažují.

Layla přišla na to, že se synem není něco v pořádku, že měl bílou stolici. Lékaři si pak nevěděli rady s tím, co by Vinniemu mohlo být. Později zjistili, že tříleté dítě jí kameny, hlínu a barvu ze stěn. Kvůli tomu se pak po snězení bláta na zahradě otrávil olovem.

Rodiče se proto okamžitě rozhodli celou předzahrádku zabetonovat. Ani to však chlapce nezastavila, přesunul se totiž na zahradu za domem. Podle deníku The Mirror se tak hladina olova v jeho krvi v červnu zdvojnásobila.

Související obsah

"Cítím se provinile, že ho jako matka nedokážu ochránit. Nemám nad tím žádnou kontrolu, což není příjemné," řekla Layla. Od doby, co se s Vinniem přestěhovala k jeho babičce, se hodnota olova v jeho krvi snížila na 1,05 promile. Chlapec ale nadále trpí žaludečními křečemi a výkyvy nálad. Vinnieho onemocnění by mohlo mít souvislost s podezřením na autismus.

Syndrom pika totiž může být vyvolán jinými duševními chorobami, ale například i nedostatkem minerálů v těle, týráním nebo například touze po pozornosti, uvedl web Kids Health. Lidé, kteří touto nemocí trpí, si mohou způsobit další zdravotní potíže, a to právě otravu olovem, poranění úst a zubů nebo střevní neprůchodnost.

Svůj název dostala porucha od latinského pika, což znamená straka. Ta totiž pojídá téměř vše, na co narazí. Diagnostikovat se u člověka dá až po měsíci od začátku jedení zvláštních předmětů. Nejčastěji se objevuje u dětí mezi třetím a pátým rokem, mohou jí však trpět i těhotné ženy.

Lékaři v Brně se jako první v republice naučili léčit vzácnou nemoc, která se projevuje u malých dětí. Malé dívce zachránili nohu před amputací:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz