Zajímavosti

Tipy na výlety: Užít si můžete i na železnici. Je plná zajímavostí a rekordů

Česko je země plná zajímavostí a rekordů. Tentokrát vám představíme tipy na jedinečné cíle na železnici. Nebude chybět ani unikátní ozubnicová dráha nebo nejkratší mezinárodní trať na světě.

Krasojízda odstartovala na Šumavě v zaniklé osadě Nové Údolí. Nejenže tam narazíte na úžasnou krajinu šumavského pohraničí, ale také na Pošumavskou jižní dráhu. "Je to nejkratší mezinárodní železnice na světě, má délku 105 metrů. Dá se po ní jezdit malou lokomotivou, které říkáme gigant. Převeze vás z Čech do Bavorska za hranici a zase zpátky," vysvětlil předseda Pošumavské jižní dráhy Pavel Kosmata.

Každá železnice musí mít zastávky, na této jsou tři: Nové Údolí Pošumavská jižní dráha, Nové Údolí U břízy, a Nové Údolí celnice. Lokomotiva se na vůbec nejkratší mezinárodní trati na světě řítí neuvěřitelnou rychlostí čtyř kilometrů za hodinu. Pokud si zakoupíte expres lístek, nemusíte ani zastavovat na stanici U břízy. "Samozřejmě je to parní lokomotiva, takže se z ní kouří," uvedl Kosmata.

Nedaleko nejkratšího mezinárodního spoje se nachází vagóny, ve kterých je možné se občerstvit, ale i navštívit muzeum. Tam se dozvíte více o historii tratě i zaniklé osady.

Související obsah

Do Nového Údolí se můžete dostat vlakem z Volar nebo z Lipna. "Nové Údolí je ideální bod pro cyklotúry po Šumavě a pro pěší túry na Hraniční hřeben," myslí si Kosmata. Jízdné ani vstupné do muzea vás nemusí stát nic, ale můžete přispět dobrovolně.

Zhruba hodinu od Nového Údolí najdete další český rekord. Kubova Huť je nejvýše položenou železniční stanicí v České republice. Nádraží se nachází na trati spojující Vimperk a Volary. Jeho nadmořská výška je 995 metrů. Obec byla založena jako sklářská huť. Je v ní několik budov, které jsou ukázkou šumavské architektury. V okolí obce Kubova Huť jsou také k vidění takzvané řopíky. Jedním z tipů na výlet přímo z nádraží je vyrazit na vrchol Boubína.

Ozubnicová trať Tanvald–Harrachov je zase jediná železnice svého druhu v Česku. "Bylo potřeba na krátkém úseku tratě překonat velké převýšení, aby zde mohla probíhat přeprava nákladu," upozornil ředitel Muzea ozubnicové dráhy v Kořenově Pavel Šturm. 

Související obsah

Trať Tanvald–Kořenov se vyznačuje nejvyšším stoupáním v republice. V minulosti tam proto vznikla ozubnicová trať, kterou brázdily speciální lokomotivy zubačky. Dnešní nové vlaky už ozubnicovou trať nepotřebují, se stoupáním si poradí samy. Spolek Zubačka zde ale pořádá jedinečné nostalgické jízdy. 

Ty se konají v přesně daných termínech. Základní jednosměrná jízdenka Tanvald–Kořenov vyjde dospělého na 150 korun, zlevněné jízdné pak na 80 korun.

Přímo na vlakovém nádraží v Kořenově se nabízí také další atrakce. "K vidění nabízíme muzeum zubačky, které je ve výpravní budově, dále možnost podívat se do výtopny," popsal Šturm.

Související obsah

Ve výtopně se můžete pokochat například ozubnicovou lokomotivou Rakušankou. "Je vlastně jedinečná v tom, že se dochovaly pouze dva kusy z osmi vyrobených," sdělil Šturm. Vstupné do muzea i výtopny je pro dospělého za 120 korun a pro dítě za 70 korun.

Hodinu od Kořenova se nachází kouzelné Kryštofovo Údolí. Hlavní dominantou je novinský viadukt. Ten je dlouhý 230 metrů, jeho nejvyšší pilíře měří 27 metrů, unikátní kamenná stavba vznikala už v roce 1900.

Celá vesnička pod Ještědem má úžasnou atmosféru, kterou vytvářejí malebné roubenky, hrázděné domy, ale i barokní dřevěný kostel. Navíc je tam vůbec první vesnický orloj v Česku.

Pokud jste milovníci betlémů, pak rozhodně navštivte tamní muzeum. "V současné době se tady nachází 52 betlémů, jsou to jak betlémy mechanické, tak betlémy statické," uvedla správkyně muzea Alice Chaloupková. České železniční rekordy a krásy nabízejí zážitků víc než dost, tak vyrazte plnou parou vpřed.

Aneta Bednárová, kdu, TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz