Domácí

Česku se podařilo obstarat terminál na zkapalněný plyn. Zajistí třetinu spotřeby

Česku se ve spolupráci se skupinou ČEZ podařilo zajistit dodávky zkapalněného plynu přes LNG terminály v Nizozemsku. Ty by měly pokrýt třetinu české spotřeby a snížit závislost na Rusku. Na tiskové konferenci to oznámil v úterý ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

"Ve spolupráci se skupinou ČEZ se nám podařilo pro Českou republiku zajistit kapacitu v plovoucím terminálu na zkapalněný zemní plyn," prohlásil Síkela. "Ještě letos v průběhu měsíce září vznikne na nizozemském pobřeží u města Eem v Eemshavenu terminál a v rámci tohoto terminálu na zkapalněný zemní plyn se bude ve speciálně upravených tankerech tento zemní plyn dovážet," dodal.

Česko v terminálu bude moct zpracovat každý rok plyn o objemu tří miliard kubíků. To je přibližně třetinová spotřeba země. "Dobrou zprávou je, že díky skupině ČEZ se nám podařilo zajistit také přepravní trasy, díky kterým ten plyn do České republiky umíme dopravit," sdělil Síkela. "Děláme všechno pro to, abychom nasmlouvanou kapacitu terminálu maximálně využili," avizoval.

Roste podle něj i množství plynu v zásobnících. Naplněné jsou momentálně zhruba ze 77 procent. "Díky zásobám v zásobnících jsme schopni s plynem vydržet někdy do ledna, pokud k tomu přidám dodatečnou kapacitu, kterou jsme získali díky terminálu LNG. A pokud bychom uměli v rámci kapacity přivézt další miliardu a půl ještě během topné sezony, tak se nám možnost spotřeby prodlouží o další měsíc a půl až dva," řekl. Počítá navíc s tím, že bude fungovat evropská solidarita.

Související obsah

"Řeší se problém, jak dostat plyn k českým spotřebitelům, aby ho bylo dost. A my jsme už na konci jara zaznamenali příležitost, o které pan ministr mluvil, tedy nově budovaný plovoucí terminál LNG," uvedl generální ředitel ČEZu Daniel Beneš. "S panem ministrem jednáme i o tom, jak zajistit tento plyn," dodal.

Zkapalněný plyn bude pocházet z několika států. "Budeme se ten plyn snažit zajistit dlouhodobě a co nejvýhodněji pro Českou republiku," prohlásil Síkela. "Kapacitu tří miliard kubíků ročně chceme plně využít a podnikáme v tomto směru další kroky," dodal. Pronájem bude podle Beneše stát vyšší desítky milionů eur ročně.

Podívejte se na celý záznam z tiskové konference:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz