Zahraničí

Ivanu Trumpovou pohřbili ve zlaté rakvi. Poslední sbohem přišel dát i exprezident

Rodačka ze Zlína Ivana Trumpová, rozená Zelníčková, která se coby podnikatelka a modelka dokázala prosadit i za velkou louží, milovala život. Právě v tomto duchu se proto neslo ve středu i poslední rozloučení v newyorském kostele. Pozůstalí nechtěli žádnou tryznu ani květiny, ale toužili zajistit Trumpové "oslavu života", jakou by si přála. To se i povedlo, nechyběla ale přísná bezpečnostní opatření. Se svou první ženou se přišel rozloučit i exprezident Donald Trump, a to i se svou nynější chotí.

Římskokatolický kostel svatého Vincence Ferrerského na Manhattanu se ve středu stal dějištěm posledního rozloučení s bývalou manželkou amerického exprezidenta Donalda Trumpa Ivanou Trumpovou (†73). Kostel stojí jen kousek od místa, kde rodačka ze Zlína ve čtvrtek 14. července zemřela po pádu ze schodů. V luxusní čtvrti Upper East Side žila posledních 30 let.

Volba místa posledního rozloučení byla velmi vhodná, upozornil portál Showbiz411. Svatý Vincenc je považován za ochránce stavitelů a Ivana společně se svým bývalým manželem Donaldem Trumpem dokázala vybudovat impérium hotelů a nemovitostí. To z ní udělalo miliardářku a jeho přivedlo na cestu k Bílému domu.

"Je to velmi smutný den, ale zároveň také oslava úžasného a krásného života," napsal bývalý prezident ještě před obřadem na sociální sítě. Na pohřeb Trump dorazil i s manželkou Melanií a synem Barronem, informuje AP. Bývalá první dáma dorazila i přesto, že vztahy mezi Melanií a Ivanou měly být podle novinářů v minulosti dost napjaté.

Smuteční mše se zúčastnily také všechny tři děti Ivany a Donalda Trumpových – Donald mladší, Ivanka i Eric. Pohřeb byl okázalý, pozůstalí ale dělali vše pro to, aby nebyl smutný. Pozvaní hosté byli už prostřednictvím pozvánky vyzváni, aby přišli oslavit život slavné zlínské rodačky. Právě taková Ivana Trumpová totiž podle příbuzných byla. Plná energie a radosti, naplno dokázala prožít každý okamžik.

Související obsah

"Všichni si Ivanu chceme pamatovat jako živoucí a společenskou osobu, jakou byla," řekl před obřadem její dlouholetý přítel a americký publicista Robert Couri Hay.

Smuteční obřad probíhal kvůli přítomnosti exprezidenta za přísných bezpečnostních opatření. Přístup do kostela zůstal lidem bez pozvánky zapovězený. Veřejnost tak mohla sledovat pouze cestu zlaté rakve doprovázené rodinou a dalšími smutečními hosty.

Pohřeb téměř bez květin

Zajímavostí posledního rozloučení s Ivanou Trumpovou je, že květiny na pohřbu hosté téměř neviděli. Výjimkou byl dovezený obří pugét rudých růží. "Namísto květin pozůstalí žádají, aby lidé darovali peníze psímu útulku," vysvětlil už dříve zdroj blízký rodině. Ivana psy velmi milovala.

​Na pohřbu Ivany Trumpové bylo i české zastoupení. Na žádost prezidenta republiky se posledního rozloučení zúčastnil český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček a také generální konzul v New Yorku Arnošt Kareš. 

Související obsah

Podle Blesku přišla pozvánka také spisovatelce Martině Formanové nebo Gottovým. Ivanu Trumpovou se slavíkem už od konce 60. let minulého století pojilo velké přátelství. Sama mu na pohřeb v říjnu 2019 zaslala do Prahy smuteční kytici. "Rodina přes tajemnici doručila pozvání i zpěvákovu managementu," prozradil Blesku zdroj.

Kondolenci dětem zesnulé Trumpové zaslal i Miloš Zeman. "Paní Ivany Trumpové si velmi vážím. Rád vzpomínám na naše společná setkání a zajímavé, inspirativní diskuse, které jsme na nich vedli. Vaše matka byla nejen vynikající sportovkyní a schopnou manažerkou, ale také si ji pamatuji jako laskavého a srdečného člověka. Kromě toho zůstala hrdou Češkou, která na svoji vlast nikdy nezapomněla," uvedl.

Bližší informace k bohoslužbě dostali hosté a novináři prostřednictvím pozvánky s názvem "Celebration of Life" (Oslava života). Obsahovala fotografii okouzlující Ivany v mládí na lyžích. Připomínala časy, kdy se tomuto sportu všestranně nadaná žena závodně věnovala.

Ivana Trumpová zemřela ve věku 73 let:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz