Domácí

Lidé nevěří vládě ani prezidentovi, ukázal průzkum. Nejhůř je na tom Sněmovna

Lidé nevěří vládě ani prezidentovi, ukázal průzkum. Nejhůř je na tom Sněmovna
Premiér Petr Fiala Zdroj: TV Nova

Prezidentovi Miloši Zemanovi a vládě důvěřuje jen 28 procent Čechů. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který zveřejnilo ve středu. Nejméně dotázaných ale věří Poslanecké sněmovně.

Od jara výrazně klesla důvěra v prezidenta, vládu i Poslaneckou sněmovnu. V předchozím průzkumu CVVM prezidentovi důvěřovalo 38 procent lidí, tedy o deset procentních bodů více než nyní. Vládě důvěřovalo 35 procent Čechů. Důvěra Poslanecké sněmovně klesla ze 30 procent na 26.

Poměrně nízká je i podpora Senátu, kterému důvěřuje 32 procent dotázaných. Nejvíce lidé stále důvěřují svým starostům (62 procent) a obecním zastupitelstvům (61 procent). Nedůvěra ale stále převažuje na krajské úrovni. Hejtmanům důvěřuje 43 procent Čechů, krajským zastupitelstvům 41 procent.

Související obsah

"Podrobnější analýza ukázala, že u všech zkoumaných institucí důvěra k nim vykazuje významnou pozitivní korelaci se spokojeností s politickou situací (v případě prezidenta je tato korelace ovšem velmi slabá), s hodnocením ekonomické situace v ČR a spokojeností s vlastním životem (u prezidenta je tato korelace opět pouze slabá)," uvedlo CVVM v tiskové zprávě. Pokud jsou tedy lidé spokojení, institucím důvěřují.

Zároveň klesá spokojenost Čechů se současnou politickou situací v Česku. Spokojených je 14 procent, nespokojených 63. "Hodnocení politické situace se tak dostalo na nejhorší úroveň od května 2017, kdy se do hodnocení promítala eskalující vládní krize tehdejší koaliční vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL premiéra Bohuslava Sobotky. I když v červnu 2021 byl zaznamenán v podstatě srovnatelný výsledek. V dlouhodobém srovnání je ovšem i nadále spokojenost se současnou politickou situací výrazně vyšší, než bývala v období let 2012 a 2013," upřesnilo CVVM.

Průzkum probíhal od 14. května do 11. července. Zúčastnilo se ho 994 respondentů. 

Podle průzkumu na STAN dopadla Hlubučkova kauza:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz