Domácí

Evropská komise uzavřela audit o střetu zájmů s ČR. Figuroval v nich i Babiš

Evropská komise po třech letech uzavřela audit o střetu zájmů, který se týkal i bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Na tiskové konferenci to ve čtvrtek sdělil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Nezákonně přidělené dotace nyní mají řešit jednotlivá ministerstva.

Zhruba tři roky trvalo to, než Evropská komise ukončila řízení týkající se střetu zájmů s ČR. Podle Bartoše audit zahrnoval desítky zjištění, z nichž některá zůstala otevřená až do letošního března. Tedy do doby, než ministerstvo poslalo EK doplňující informace. Konkrétně mělo jít o popis nápravných mechanismů, které mají podobným problémům do budoucna předcházet.

Mezi tato opatření patří třeba úpravy zákona v českém právním řádu, které jsou obsaženy v evidenci skutečných majitelů. Další významnou změnou má být "jednotné metodické prostředí, které nastavuje pravidla pro využití evropských fondů".

Evropská komise podle Bartoše tento krok ocenila. "Mohla konstatovat, že přijatá opatření a provedené kontroly dokládají funkčnost řídicích a kontrolních mechanismů pro čerpání fondů EU v České republice," pronesl. Díky změnám prý nehrozí zablokování peněz z Národního plánu obnovy nebo zastavení proplácení evropských dotací. "Česká republika může využít další peníze ve prospěch lidí," ubezpečil Bartoš.

Související obsah

Uzavřený audit Bartoš označil za konec "ostudy, kterou způsobil jeden nenasytný oligarcha". Babiš podle něj "ignoroval zjištění vycházející z auditních orgánů".

Pochybení EK zjistila například u Pekárny Zelená louka z koncernu Agrofert na toastovou linku. Firma prý nesplňovala kritéria inovace. Ministerstvo průmyslu a obchodu už zahájilo řízení o odnětí finanční podpory ve výši 100 milionů korun. Ministr předpokládá, že i další dotace budou jednotlivé resorty vymáhat, což by mohlo ovšem vést až k soudním řízením.

"Pan poslanec Babiš používal v mediálním prostoru takový tríček, kdy tvrdil, že Česká republika nic vracet nebude," řekl Bartoš. Takový scénář podle něj opravdu nenastane, ale v následujícím období dostane ČR na dotacích o to méně. "Bude na našich institucích, aby tyto peníze vymohly na firmě, která čerpala dotace v rozporu s danými pravidly," uvedl s tím, že nezákonná přidělení dotací budou muset řešit jednotlivá ministerstva zvlášť. 

Evropská komise uložila Česku pokutu 85 milionů korun za nesprávně využité dotace v zemědělství. Více než milion korun připadá na pokutu za projekt expremiéra Andreje Babiše. "Součástí vyloučených výdajů je poskytnutá dotace na projekt šetřený z důvodu střetu zájmů," uvedla už dříve mluvčí Státního zemědělského investičního fondu (SZIF) Luďka Raimondová. Babiš od počátku střet zájmů odmítá. Stejně tak Agrofert opakovaně uvádí, že postupoval vždy v souladu se zákonem.

Ukončení auditu EK nyní dává ministerstvu pro místní rozvoj možnost zveřejnit příslušné dokumenty, což má také v plánu.

Podívejte se na celý záznam z tiskové konference Ivana Bartoše:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz