Domácí

STAN si bude volit nové vedení. Bojovat se bude hlavně o posty místopředsedů

Členové hnutí STAN budou o víkendu volit na mimořádném sněmu nové vedení. Post předsedy s největší pravděpodobností obhájí současný ministr vnitra Vít Rakušan. A to navzdory kauzám, které v posledních měsících hnutí provází. Bojovat se bude hlavně o posty místopředsedů.

Kauza Dozimetr, problémy s financováním, rozpad nejužšího vedení. I přes všechny problémy vládního hnutí STAN to vypadá, že současný předseda a ministr vnitra Vít Rakušan má podporu a svůj post obhájí.

"Nemá za sebou žádné kmotry, žádné skandály, žádné aféry, na druhou stranu je to poměrně slabý předseda. Dokáže hezky promlouvat o hezkých tématech, ale ve skutečnosti svoji stranu doposud příliš pod kontrolou neměl," zhodnotil Rakušana politolog Lukáš Jelínek.

Související obsah

​"Já si třeba nedovedu vysvětlit, že Honza Farský kandiduje a přitom ví, že bude dva roky v Americe. Já kdybych kandidoval teď na starostu, byl bych zvolen a po měsíci řekl, že pojedu na rok do Ameriky, tak se nemusím vracet. Nerozumím tomu, že tam byla kauza pana Michalika, Farskýho," zkritizoval své stranické kolegy Michal Tichý, starosta Senice na Hané.

V některých krajích starostové pociťují tlak veřejnosti a vadí jim pošramocená pověst hnutí kvůli množství kauz. "Pociťuji větší nevoli nebo větší nelibost i od lidí, kteří principiálně nejsou nebo nebyli proti STAN. Pociťuji nějaké zklamání a mě to také samozřejmě velmi mrzí," vyjádřil se hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Rakušan tak zřejmě bude muset opět podrobněji rozebírat problémy uvnitř hnutí a představit mechanismy, jak v budoucnu zabránit dalším kauzám. "Naše hnutí teď nemělo nejlepší období, potýkali jsme se s asi největšími problémy od jeho vzniku. Budeme mít nové vedení, budeme mít nový celostátní výbor a chceme, aby naše hnutí šlo dopředu," nechal se slyšet Rakušan.

Související obsah

​Větší boj se zřejmě strhne o užší vedení strany. Ze čtveřice řadových místopředsedů zůstala pouze místopředsedkyně Poslanecké Sněmovny Věra Kovářová. V březnu totiž na post rezignoval europoslanec Stanislav Polčák, který měl od obcí dostat téměř 8 milionů korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích.

Další z místopředsedů Petr Gazdík opustil stranickou funkci i post ministra školství kvůli kontaktům s obviněným Michalem Redlem. Věslav Michalik v červnu náhle zemřel a 1. místopředseda Jan Farský, který se vzdal poslaneckého mandátu kvůli cestě do USA, post obhajovat nebude.

Farský se kvůli sněmu vrátí z USA a bude usilovat o místo alespoň řadového místopředsedy. Regionální organizace nominovaly například také Věru Kovářovou, hejtmanku středočeského kraje Petru Peckovou nebo ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz