Domácí

V Letech u Písku začala demolice vepřína. Nahradí ho památník holokaustu Romů

V Letech na Písecku v pátek odstartovala dlouho očekávaná demolice bývalého areálu vepřína, na jehož místě stál za druhé světové války romský koncentrační tábor. Šlo spíše o symbolický akt, bourání bagry začne až v pondělí. Na místě pak vznikne Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách.

Vepřín v Letech oficiálně připadl do rukou státu před čtyřmi lety, až letos však v pátek odpoledne došlo k dlouho vyhlížené události. "Přichází na řadu jeden z posledních kroků pro úspěšnou demolici a následnou výstavbu památníku – předání stanoviště. To proběhne v rámci veřejné akce, která se uskuteční 22. července od 13:00 v bývalém areálu vepřína v Letech u Písku," uvedla tisková mluvčí Muzea romské kultury Karolina Spielmannová.

Symbolického zahájení demolice bývalého vepřína, v jehož místě stál za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy, se zúčastnili i ministr kultury Martin Baxa (ODS) nebo předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

"Dnešní den znamená počátek konce jedné z nejostudnějších kapitol naší novodobé historie," prohlásila Pekarová Adamová. "Skutečnost, že nám to trvalo tak dlouho, stojí za kritičtější zamyšlení, jednou z příčin může být, že důsledné vyrovnání se s vlastní minulostí předpokládá být připraven čelit i jejím temným stránkám. A to je nesmírně obtížné," dodala.

"Cítím dnes velkou radost navzdory tomu, že k vám mluvím na tak skličujícím místě s temnou historií," řekl Baxa. "Ještě před 30 lety se o rasově motivované genocidě Romů takřka nemluvilo. Zde v Letech u Písku stál vepřín, v Hodoníně rekreační středisko," připomněl. To se nyní mění.

Související obsah

Při této příležitosti dostali návštěvníci poslední šanci si prostory vepřína prohlédnout, tentokrát za přítomnosti pamětníků a aktivistů. V pondělí pak na místě začnou pracovat bagry. "Demolice je nutná k vybudování důstojného památníku k uctění obětí holokaustu Romů a Sintů v Čechách," vysvětlila Spielmannová.

Vepřín vyrostl v 70. letech 20. století na místě bývalého kárného a pracovního (později sběrného) tábora. Funkční byl až do roku 2018, kdy areál vykoupil stát od soukromé firmy za více než 450 milionů korun. 

Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1 308 Romů, a to mužů, žen i dětí. Celkem 327 z nich na místě zemřelo a přes 500 dalších skončilo v koncentračním táboře v Osvětimi.​

Tématu se věnovalo také vysílání TN Live:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz