Domácí

Nebezpečí v centru Prahy: Z budovy se zřítily kusy sochy, platí omezení

Z budovy pražského Goethe-Institutu na Masarykově nábřeží v noci na pátek začaly opadávat kusy omítky i s částmi secesní výzdoby. Nikomu se naštěstí nic nestalo. Policisté ale kvůli hrozícímu nebezpečí nechali uzavřít přilehlý chodník i jeden jízdní pruh. Doprava je momentálně vedena po tramvajových kolejích. Jednu ze soch v havarijním stavu musí podle mluvčího hasičů odstranit specializovaná firma.

Omezení čeká řidiče i chodce na pražském Masarykově nábřeží. Z budovy, ve které sídlí Goethe-Institut, se zřítila část jedné ze soch, oznámila agentura AKTU.cz. 

"Událost se stala někdy kolem 23. hodiny večer, okamžitě jsme to začali řešit s Diplomatickým servisem, což je instituce při ministerstvu zahraničí a majitel té budovy," řekl TN.cz mluvčí institutu Tomáš Moravec. Upřesnil, že z rizalitu (výstupek ve středové nebo postranní části průčelí stavby, pozn. red.) popadaly části štuku se secesními výzdobami. 

"Příčinou mohla být únava materiálu spojená s velkými horky, při nichž se rozpínají kovové prvky držící štukovou výzdoby atiky," okomentoval událost technik z Goethe-Institutu Martin Zavoral. "To je samozřejmě z naší strany jen teorie, kterou musí potvrdit další šetření," dodal.

Na místě kvůli incidentu zasahovali i hasiči. "Bylo zjištěno, že se jedná o popadanou fasádu v rohové části budovy. S tím, že plastiky byly v havarijním stavu," řekl k výjezdu mluvčí Dan Fík. Jedna ze soch se podle něj začala drolit, nebylo však v silách hasičů výrazně poničenou plastiku zajistit. "Kdybychom začali sochu odstraňovat, hrozilo, že by se rozpadla na kusy a poškodila další části domu. Bude zajištěna odborná firma s lešením, která se postará o odstranění," vysvětlil. "Protože se začala loupat fasáda a vrchní část sochy, byla uzavřena komunikace, aby nehrozilo nějaké nebezpečí," dodal.

Související obsah

"Byl uzavřen chodník a jeden jízdní pruh ve směru na Národní divadlo, doprava bude vedena po tramvajových kolejích," upřesnil policejní mluvčí Jan Daněk s tím, že bezprostřední okolí střeží hlídky. 

"Naštěstí se nikomu nic nestalo. Nároží v bezprostředním okolí budovy je uzavřeno, sám Goethe-Institut je nadále otevřený, bezpečný a veřejně přístupný," dodala ředitelka institutu Sonja Griegoschewski.

Stav budovy přišel zkontrolovat také pracovník Magistrátu hlavního města Prahy. "Na místě jsme prováděli pouze dozorovou činnost, v tuto chvíli budeme čekat na stanovisko vlastníka budovy (stát) a odbor památkové péče vyčká na detaily k tomu, jakým způsobem bude vlastník postupovat dále," objasnil mluvčí úřadu Tadeáš Provazník.

Dnešní budova na Masarykově nábřeží byla postavena v roce 1905 v secesním stylu podle plánů architekta Jiřího Stibrala. Sloužila jako sídlo První české zajišťovací banky, čemuž odpovídala i symbolická výzdoba exteriérů a nákladně pojaté interiéry. "Plastiky na hlavní fasádě (např. tvář Merkura, patrona obchodníků) vznikly podle návrhu Ladislava Šalouna. Stejně tak sochy na střeše, které zobrazují starou žhářku (symbol nebezpečí), anděla strážného a nad nimi trůnícího jestřába coby dohlížitele a ochranitele nad domem i nad bankovními vklady," uvedl institut na svých stránkách.

Sochařské výzdoby na střeše budovy se však podle ředitelky institutu poničení netýká. "Poškozena byla štuková plastická výzdoba atiky, která představuje bohatě zdobené nádoby s květy a ovocem v nadživotní velikosti," upřesnila a poděkovala policistům a hasičům za rychlost a profesionalitu, se kterou na místě zasahovali.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz