Zahraničí

Putin dostal kázání jako malý kluk. Slova od Gorbačova si za rámeček nedá

Putin dostal kázání jako malý kluk. Slova od Gorbačova si za rámeček nedá
Michail Gorbačov a Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Posledního sovětského generálního tajemníka Michaila Gorbačova, jehož reformy vyvrcholily koncem studené války a rozpadem SSSR, dohání válka na Ukrajině k šílenství. Alespoň to tvrdí jeho blízký přítel, známý ruský novinář Alexej Venediktov. Prezident Vladimir Putin z Gorbačovových názorů radost mít nebude.

Gorbačov, jehož glasnosť a perestrojka dopomohly ke konci studené války a způsobily kolaps Sovětského svazu, nesouhlasí s Putinovou válkou proti Ukrajině. Podle svého kamaráda a významného novináře Alexeje Venediktova sleduje události posledních měsíců s "naprostým zděšením".

Informoval o tom portál Daily Mail. Venediktov je jedním z mála lidí, s nimiž se 91letý veterán sovětské politiky, sužovaný plejádou zdravotních problémů, ještě vídá. "Gorbačovovy reformy –⁠ ty politické, nikoliv ekonomické –⁠ byly úplně zničeny," prohlásil novinář s narážkou na Putinův režim.

Západní sankce Rusko geopoliticky izolují a Severoatlantická aliance (NATO) posiluje kvůli rusko-ukrajinskému konfliktu vojenskou přítomnost v Evropě. "Když Gorbačov odcházel, v Evropě byly čtyři tisíce jednotek Sil rychlé reakce NATO. Čtyři tisíce," pokračoval Venediktov. "A teď NATO oznámilo (na červnovém summitu, pozn. red.), že koncem příštího roku jich bude 300 tisíc," podotkl.

Související obsah

Lídři NATO i Evropské unie dokonce začali Rusko opět nazývat největší hrozbou pro demokratický svět. Naposledy tomu tak bylo za studené války.

Putin mu ničí životní dílo

Sám Gorbačov od února, kdy Rusové vstoupili na Ukrajinu, veřejně mlčí. Venediktov ale jeho postoj tlumočil. "Mohu vám říct, že je z toho smutný. Samozřejmě to vnímá tak, že mu ničí jeho životní dílo. Gorbačov zavedl svobodu vyznání, svobodu tisku, soukromé vlastnictví. Takže co by tak měl teď asi vykládat?" uzavřel.

Gorbačov přitom nikdy neplatil za prozápadního ruského politika. Ještě na konci roku 2021 kritizoval rozšiřování NATO s tím, že nejde o nic jiného než "vytváření nové americké říše".

Související obsah

Kyjev i Západ považují ruskou invazi za nevyprovokovaný akt agrese vůči suverénnímu státu. Moskva tvrdí, že vojáky do země poslala na žádost dvou samozvaných separatistických republik na Donbase.

Válku označuje jako "speciální vojenskou operaci", jejímž cílem má být Ukrajinu demilitarizovat a denacifikovat, připomněl list DW. Podle západních kontrarozvědek měla trvat nanejvýš v řádech týdnů. Teď je to již téměř půlrok, ale stále se válčí. Kreml totiž nepočítal s ukrajinským odporem.

Opuchlý Putin na schůzce vypadal vyčerpaně, sotva zůstal vzhůru:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz