Domácí

Situace na letištích se nelepší. Politička volá po zásahu Evropské unie

Situace na letištích po celé Evropě se nelepší. Kvůli nedostatku personálu nestíhají některá letiště odbavovat cestující. Lety tak nabírají několikahodinová zpoždění, nebo je aerolinky rovnou ruší. Někteří europoslanci proto volají po zásahu Evropská komise a změně legislativy.

Několikahodinové fronty, které v krajních případech končí zmeškaným letem. Podle europoslankyně Dity Charanzové (ANO) je to problém, na který sama letiště nestačí a měl by se proto řešit na evropské úrovni.

"Letecká společnost tvrdí, že to není její zodpovědnost a stejně tak se jim nedostane žádného dovolání, když se obrátí na letiště. Obrátila jsem se na Evropskou komisi, kde se jich ptám, co mají lidé v těhle situacích dělat," sdělila Charanzová.

Europoslankyně požaduje, aby komise navrhla ochranná opatření a informovala cestující o tom, jaká mají práva. Bez změny legislativy se to nejspíše neobejde. Potřebu jednat cítí i jiní europoslanci. Jen si nejsou jistí, zdali právě touto cestou.

Související obsah

​"To jsou problémy, které mohou možná řešit národní vlády, možná ani často ty ne, ale nemůže je řešit Evropská unie. Tedy pokud se vyslyší dopis paní kolegyně Charanzové, pak je možné si na evropské úrovni vyměňovat zkušenosti," vysvětlil europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09).

"Než by se nějaké společné evropské řešení našlo, tak ta hlavní turistická sezóna je pryč. Teď musí okamžitě reagovat dopravní společnosti a měla by samozřejmě reagovat také ta hlavní letiště," myslí si europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL).

Řadu letišť trápí nedostatek zaměstnanců, které musela propustit během dvou let pandemie, kdy bylo létání omezeno. Zbylí zaměstnanci navíc často protestují, že po nich zaměstnavatelé chtějí moc práce za málo peněz. Na letištích se tvoří fronty a lety mívají zpoždění. Problémy zažívá aktuálně třeba letiště v Amsterdamu, Paříži nebo Frankfurtu. Personál ale chybí i pražskému letišti.

Situaci na letišti v Amsterdamu popsala v Televizních novinách reportérka Háta Sassmannová: 

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz