Zajímavosti

Na kruhových objezdech přibývají zvláštní výtvory. Jsou stále oblíbenější

Kruhové objezdy stále častěji slouží jako místa, kde se propagují obce nebo firmy. Projedou kolem nich každý den tisíce řidičů a starostové neváhají investovat velké částky, aby je patřičně ozdobili.

Ocelového korýše po cestě kolem jihomoravských Rakvic nemáte šanci přehlédnout. Místní už nechtěli nikomu vysvětlovat, že název obce nepochází od slova rakev, a tak nechali vykovat obřího raka a dlouholetý symbol vesnice posadili na kruhový objezd.

Ocelový rak má skutečně úctyhodné rozměry. Na délku přes deset metrů a váží více než tři a půl tuny. Autor je přesvědčený že se jedná o světový rekord. "Je to určitě největší rak na světě, další podobný je humr ve Spojených státech," uvedl autor díla Pavel Valášek.

Ve své dílně vyráběl obří sochu dlouhých deset měsíců. Umělecký kovář si model raka sám vytvořil na základě živé předlohy. Rak Láďa se ale slavnostního odhalení nedožil. Valášek ho tak má alespoň uloženého v pálence. Obyvatelé Rakvic jsou z nové dominanty obce nadšení.

Související obsah

Vyzdobit si kruhový objezd podle vlastního vkusu je móda, která proniká do řady měst. V Hustopečích vítá řidiče vinný hrozen, který je jako největší v republice zapsaný i do knihy rekordů. V Pohořelicích hned každý pozná, že přijel do města rybníkářů. Nachází se tam totiž kapr, který má hlavu z kamene vážící přes půl tuny.

Řada kruhových objezdů ale svojí výzdobou takové nadšení nevzbuzuje. V Komořanech na Vyškovsku místní firma postavila otáčející se pětimetrovou sochu Svobody. Aby si ji řidiči stihli důkladně prohlédnout, druhou kopii dostala i sousední obec.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz