Naše Česko

Tipy na výlety: Technické památky jsou skvosty ČR. Vyrazte do Ostravy nebo Jeseníků

České průmyslové dědictví už dávno není jen předmětem zájmu odborníků. Čím dál častěji je také oblíbeným cílem turistů. TV Nova má pro vás tipy na výlety za těmi nejzajímavějšími technickými památkami. Podívejte se třeba, jak funguje naše nejekologičtější elektrárna.

Dlouhé stráně jsou technickým klenotem, který se nachází nedaleko Loučné nad Desnou v Jeseníku. Jde o největší přečerpávací vodní elektrárnu v České republice. "Říká se, že to je sedmý div Česka, protože je to ekologická elektrárna. Veškeré technologie jsou pod zemí," přiblížil mluvčí ČEZu Vladislav Sobol.

Veškerá technologie je ukrytá ve skalním masivu, a to včetně dvou přivaděčů. K jejímu srdci návštěvníci vyrazí 300 metrů dlouhým tunelem. "Každý návštěvník exkurze nahlédne do podzemí a podívá se, kde se elektřina vyrábí. A pak ho vyvezeme autobusem k horní nádrži, kam se autem sám nepodívá," uvedl Sobol.

Související obsah

Stavba vodního díla byla zahájena roku 1978 a do provozu byla elektrárna uvedena až o 18 let později. "Dlouhé stráně fungují na principu přečerpání vody z horní nádrže do dolní a obráceně. Při přebytku energie čerpáme vodu z dolní nádrže do horní čerpadlovým provozem a při nedostatku energie čerpáme z horní do dolní, a tím pádem máme energii," vysvětlil vedoucí strojního provozu Jiří Vrzal.

Dlouhé stráně jsou oblíbeným cílem turistů, ročně tohle místo navštíví až 100 tisíc lidí. Návštěvníky tam lákají především překrásné výhledy na všechny strany Jeseníků. "Krásný výhled, je to super," řekl jeden z oslovených. "Jsme tam ještě nebyli, a to bydlíme v Ostravě. Je to ostuda," uvedl další.

A na své si přijdou i milovníci sportu, hned u nádrže si totiž můžete půjčit koloběžky a užít si nejdelší sjezd v České republice. Na horní nádrž se můžete jít podívat kdykoliv a zdarma. Pokud výlet budete chtít spojit s návštěvou elektrárny, musíte si o termín napsat. Cena za dospělého je 320 korun včetně jízdného za autobus, který vás z Koutů doveze až přímo k horní nádrži. Zaparkovat můžete v Koutech za 40 korun na hodinu.

Papírna ve Velkých Losinách

V Jeseníkách si udělejte ještě jednu zastávku! Nachází se tam totiž Ruční papírna Velké Losiny. Další technický zázrak. "Je to obrovská historie papíru. Návštěvníci uvidí, jak se vyrábí a vyráběl před 400 lety. Pořád ho děláme z bavlny a lnu," nastínila vedoucí výroby Danuše Chromková.

Související obsah

Návštěvníci se dostanou i do části technického zázemí papírny, ve které se ruční papír vyrábí bez přestávky už od roku 1596. Muzeum funguje od roku 1987 a od roku 2002 jsou papírny národní památkou. V muzejním obchůdku si můžete pořídit řadu originálních dárků. Otevírací doba je každý všední den od 9:00 do 18:00. Vstupné je 170 korun a děti do šesti let mají vstup zdarma. Zaparkovat můžete v areálu také zdarma.

Areál Dolní Vítkovice

A zapomenout se nemůže samozřejmě ani na Dolní Vítkovice. Světově unikátní areál v srdci Evropy. Až do 90. let se tu těžilo uhlí a vyrábělo železo. Dnes je areál Dolních Vítkovic dokonalou ukázkou, jak přiblížit industriální dědictví návštěvníkům.

Většina areálu o rozloze 10 hektarů je volně přístupná, některé expozice jsou zpoplatněny a můžete tam absolvovat dva prohlídkové okruhy. Otevřeno je od 10:00 do 18:00, můžete si vybrat hned z několika prohlídkových okruhů. Za ten nejzajímavější vysokopecní okruh včetně návštěvy Bolt Tower zaplatíte 250 korun. V areálu zaparkujete zdarma. Technických památek, které jsou stejně krásné, jako jsou ty přírodní, je v Česku celá řada. Stačí si jen vybrat.

ls, Daniel Brabec, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz