Domácí

Myši i trus, tak dopadly kontroly podniků. Za jediný měsíc padlo přes 400 pokut

Myši i trus, tak dopadly kontroly podniků. Za jediný měsíc padlo přes 400 pokut
Uzavřená provozovna v Bohuslavicích Zdroj: Potraviny na pranýři

Poslední měsíc před prázdninami zavítali státní kontroloři do více než dvou tisícovek provozoven stravovacích služeb. Pochybení přitom zjistili u stovek podniků. Navržené sankce pro všech zhruba 400 provinilců dosahují částky téměř 1,2 milionu korun. Některé podniky nechali inspektoři pro silně nevyhovující hygienické podmínky rovnou uzavřít.

"V období června 2022 provedly orgány ochrany veřejného zdraví 2 097 kontrol ve 2 067 provozovnách stravovacích služeb. V souvislosti s těmito kontrolami bylo navrženo 415 finančních sankcí ve výši 1 195 700 korun," shrnuje výsledky inspekcí provedených těsně před prázdninami ministerstvo zdravotnictví.

Celkem 1 409 kontrol bylo předem plánovaných, do 123 dalších vyrazili hygienici po upozornění nespokojených zákazníků a úřadů. Více než tři desítky kontrol se pak týkaly podezření na zdravotní potíže spojené s konzumací potravin a 27 návštěv inspektorů sloužilo čistě k ověření, že podniky odstranily veškeré závady.

"Na základě výše uvedených kontrolních zjištění bylo za červen navrženo 415 finančních sankcí ve výši 1 195 700 korun a uloženo 102 opatření. Nejčastějším opatřením uloženým za toto období bylo nařízení provedení sanitace provozovny, a to ve 44 případech. Pozastavení výkonu činnosti bylo nařízeno ve 13 případech a uzavření provozovny do odstranění nedostatků bylo nařízeno ve čtyřech případech," upozornilo ministerstvo.

Související obsah

​​Kontroloři nechali analyzovat také 639 vzorků pokrmů nebo potravin, celkem 246 jich bylo nevyhovujících.

Na nejhorší prohřešky upozorňuje hygiena i SZPI

O konkrétních případech nejzávažnějších porušení informují jednotlivé krajské hygienické stanice. Seznam všech uzavřených provozoven si Češi mohou vyhledat na portálu Potraviny na pranýři, který Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) pravidelně aktualizuje.

Z přehledu je možné zjistit, že od začátku letošního roku už inspektoři zavřeli desítky podniků. Nejčastějšími důvody byly výskyt trusu a mrtvých hlodavců, plísně nebo dalších nečistot. Během června nechali kontroloři uzavřít prodejnu se smíšeným zbožím ve Žďáru nad Metují, maloobchod ZEPO Bohuslavice, Restauraci Jednota v Karlových Varech a výrobnu Munterasi v Rakovníku. Částečného uzavření se dočkala také prodejna Billa na Makovského náměstí v Brně. Jakých provinění se dopustila, zjistíte v článku zde.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz