Domácí

Hasiči v Českém Švýcarsku mají speciální techniku. Takhle zásah probíhá

K hašení požáru v Českém Švýcarsku je potřeba velké množství techniky. Momentálně mají hasiči k dispozici kromě klasických cisteren také vrtulníky s bambi vaky. Další technickou pomoc přislíbilo Polsko, Slovensko a Itálie.

Oheň v Českém Švýcarsku se hasiči snaží uhasit ze země i ze vzduchu. K dispozici mají i speciální techniku. Například velkokapacitní čerpadlo Somati, které dokáže načerpat velké množství vody za krátký čas. "Používáme cisternové automobilní stříkačky, jednak na dopravu vody a jednak na samotné hašení," přiblížil mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Na místě zasahuje také Letecká služba Policie České republiky (LS PČR). K hašení používá takzvané bambi vaky. "Nabírání vody do bambi vaku provádíme dvěma způsoby, to znamená nabírání vody z vodního zdroje – přírodního rybníku, jezera, řeky, a nebo plnící stanoviště, které je vybavené dvěma až třemi cisternami a pomocí hadic nám hasiči naplní bambi vak, který je zavěšený pod vrtulníkem, oni nám ho v malé výšce za pár sekund naplní vodou a my odletíme do místa události požáru," uvedl náměstek ředitele LS PČR Pavel Forst.

Potřebnou techniku poskytla i Správa státních hmotných rezerv (SSHR). "Uvolněná je celá řada techniky, ať už je to čerpadlo Somati, nákladní nosič kontejnerů nebo dva přívěsy na převoz kontejnerů. Celkem v tuhle chvíli jde o osm kusů techniky z pohotovostních zásob," vysvětlil předseda SSHR Pavel Švagr.

Související obsah

​Generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček ráno oznámil, že Česká republika požádala v rámci evropské pomoci o tři speciální letadla Canadair, která nabírají vodu přímo za letu z velkých vodních ploch. Jenže jejich použití by u nás mohlo být komplikované. "V těchto situacích je mnohem jednodušší používat vrtulník, protože v Hřensku teče přímo řeka, takže lze zastavit nad řekou a nabrat vodu, která se pak vypustí nad tím požářištěm," sdělil vojenský analytik Jiří Vojáček.

Bambi vaky, které v současnosti mají hasiči k dispozici, mají objem tisíc litrů. Ten, který mají poslat sousední země, dokáže pojmout vody až třikrát více.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz