Domácí

Armáda chce americké stíhačky za miliardy. Nemá na ně ale přistávací dráhu

Česká armáda doporučila vládě nákup amerických stíhaček F-35. Považuje je za nejmodernější stroje současnosti, sloužit by měly až 40 let. Jediný letoun může ale vyjít až na tři miliardy korun, a jediná letová hodina je navíc podle odborníků až sedmkrát dražší než u gripenu.

Náčelník generálního štábu Karel Řehka přistává po poledni na letišti v Čáslavi, aby na českém nebi představil vojenské létání budoucnosti. "Jediná možnost je letoun páté generace, jde o F-35," prohlásil.

Letoun má nejsilnější motor na světě, pro radary je prakticky neviditelný, má ty nejpřesnější zbraně a dokáže monitorovat situaci na bojišti, které je ještě stovky kilometrů před ním.

Podle vojenského analytika Jiřího Vojáčka se jedná o nejlepší letadlo současnosti. Armáda jich chce nakoupit 24 a mají nahradit 14 dosluhujících gripenů. Jediné letadlo má ale hodnotu jako roční rozpočet Pardubic. Činí něco přes tři miliardy korun.

Související obsah

"Oslovili jsme čtyři státy, vybírali ze sedmi typů a co se týká nákladovosti, F-35 se neumístila na prvním místě," přiznal člen vyjednávacího týmu Jan Susekár.

Armádní špičky nechtěly vůbec komentovat, kolik bude stát provoz stíhaček, ale odborníci už to spočítali za ně. Jediná letová hodina F-35 prý vyjde na zhruba 850 tisíc korun. To je sedmkrát víc než u letounu gripen. A dvakrát víc je prý potřeba i pozemního personálu.

Související obsah

Pokud armáda nové stíhačky nakoupí, bude muset podle odborníků také modernizovat letištní dráhu. Stroj totiž váží 30 tun a je tak dvakrát těžší než gripen, takže podklad bude muset být pevnější. A ranvej se bude muset prodloužit.

Na posledních dnech NATO tak tak stačila přistávací dráha v Mošnově, má 3 a půl kilometru, v Čáslavi je kratší.

Letadlo prý bude schopné plnit službu až 40 let. Vláda s americkou stranou povede jednání o nákupu zhruba rok.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz