Domácí

Vláda chce hasičům navýšit mzdy. Podle kritiků slíbená částka nestačí. ANKETA

Hasiči v Českém Švýcarsku odvádějí obdivuhodnou práci v mimořádně těžkých podmínkách. Jejich mzdy ale náročnosti tohoto povolání podle mnoha kritiků neodpovídají. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) se navýšení svých platů o deset procent dočkají v lednu. Podle odborářů to nestačí.

Nástupní mzda 28 tisíc hrubého a pracovní doba 240 hodin v měsíci. Taková je realita práce u českých hasičů.

Stát se hasičem přitom není jen tak. Uchazeč musí splnit řadu náročných psychologických, fyzických i zdravotních testů. "K tomu ještě požadujeme slib, že ty zásahy a záchranu budou provádět s nasazením vlastního života," sdělil předseda Odborového svazu hasičů Jiří Jílek.

Ministr vnitra v úterý hasičům slíbil navýšení platů. "Od ledna příštího roku, a na tom už je mezivládní dohoda, platy hasičů a policistů stoupnou na tarifech o deset procent," oznámil Vít Rakušan (STAN).

Podle odborářů to ale není dost. Navýšení by podle nich mělo pokrýt alespoň současnou inflaci. A shoda nepanuje ani mezi poslanci. Zatímco některým připadá navýšení adekvátní, pro některé je to jen nutné minimum.

Související obsah

​"Těch deset procent je opravdu minimum. Vzhledem k tomu, jaké je zdražování, si myslím, že je to málo," upozornila poslankyně hnutí SPD Karla Maříková. "Přikláněl bych se do budoucna ještě k vyššímu zvýšení, a to například k adresním odměnám," reagoval poslanec Šimon Heller (KDU-ČSL).

Adresní odměny by se měly hasičům vyplácet v krizových situacích, jako jsou právě rozsáhlé požáry nebo tornáda. Diskuze by se ale měla vést i o dobrovolných hasičích. "Je několik kategorií, my jsme JP2, to je svým způsobem poloprofesionální, takže každý hasič má určité odměny za měsíc. Hasiči mají cca 90 korun na hodinu," vysvětlil dobrovolný hasič z Ostrova nad Ohří Josef Černý.

Kromě finanční odměny stát přispívá dobrovolným hasičům na nákup techniky. "Dotace tam probíhá jak na cisterny, tak na čtyřkolky, právě třeba kvůli lesním požárům. Stát převážně přispívá na výstavbu, rekonstrukce zbrojnic a pořizování požárních systémů," dodal Černý.

Zvýšení platů se ale dobrovolných hasičů netýká.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz