Domácí

Tipy na výlety: Chcete dosáhnout vrcholu? Vyzkoušejte české feraty

Pokud se chcete vydat na výlet, TV Nova má pro vás jedinečný tip. Poradíme vám několik míst, kam vyrazit v Česku na tzv. feraty, jinými slovy zajištěné cesty. Zdolávání ferat ale není jen sport. Je to i jedinečný zážitek.

Obvykle vedou nádhernými scenériemi a umožňují zdolat vrcholy skal, které dříve patřily jen těm nejzkušenějším horolezcům. Feraty jsou v Česku čím dál populárnější. Na své si na nich přijdou zdatní sportovci i rodiny s dětmi.

Ferata ve Slaném

Jediná ferata ve středních Čechách je ve Slaném na Slánské hoře. "Je jiná sportovním charakterem cest. Nejsou to tak dlouhé cesty, jako jsou jinde v republice. Ale ta obtížnost a lokace je určitě jiná a leze se na čedič," přiblížil správce feraty Roman Kozelka.

Související obsah

Ferata Slánská hora nabízí osm tras, dva lanové mosty a na své si tam přijdou jak zkušení lezci, tak i začátečníci. Trasy jsou označené písmeny dle obtížnosti od nejlehčího "béčka" až po nejnáročnější "déčko".

Na zdolání feraty je nutné mít speciální bezpečnostní vybavení. "Což je vlastně sedák. Někdo má celotělový úvazek, dále potřebujete tlumič pádů a helmu," popsal Kozelka. Vstup na feratu je zdarma. Přímo ve městě Slaném si pak můžete půjčit kompletní feratový set za 230 korun na den. Pokud nemáte s feratami zkušenosti, můžete využít kurzy pro začátečníky.

Ferata v Děčíně

Ferata na Pastýřské stěně v Děčíně vznikla jako vůbec první česká ferata v centru města. "Je jedinečná tím, že je pískovcová. Je postavená Karlem Bělinou, což je špičkový horolezec," uvedl horský vůdce Jiří Hovorka.

Ferata Pastýřská stěna v Děčíně nabízí hned 16 tras, a hlavně také nádherné výhledy. "Začal bych asi teda těmi nejjednoduššími, kterými jsou Vzpomínka a Hladový poutník. Jsou vhodné pro začátečníky. Ty déčkové cesty s převisy už vyžadují spoustu zkušeností i fyzické zdatnosti," vysvětlil Hovorka.

Související obsah

Na děčínské feratě je možné projít se i po Karlově mostě. Ten místní je 12 metrů dlouhý a je ve výšce zhruba 60 metrů nad zemí. Při prvním vstupu cítí člověk velký respekt, ale za ten neuvěřitelný zážitek to určitě stojí. Vstup na feratu je zdarma. Půjčovné za kompletní feratový set vás v Děčíně vyjde kolem 200 korun na den. Kurz pro začátečníky stojí od 990 korun. Ten je možné absolvovat za východu slunce.

Ferata v Semilech

V Semilech vznikla ferata Vodní brána jako vůbec jedna z prvních v Česku. "Z toho horolezeckého pohledu je na pěkné skále. Je to žula a dá se lézt i za vlhka. Zvláštní je tím, že je tam hrozně málo umělých vstupů, a tak to člověka nutí používat nohy při tom lezení, což je důležité," sdělil správce feraty Martin Marek.

Na Vodní bráně si můžete vylézt tři trasy, tedy modrou, červenou a nejtěžší fialovou. Dohromady se jedná o zhruba 450 metrů tras. "Červená je nejhezčí. Je otevřená a vzdušná. Ta fialová je těžká, ta je na prověření, jestli má člověk fyzičku," nastínil Marek. Vstup na feratu je opět zdarma. Zapůjčit si kompletní feratový set je možné v infocentru v Semilech za 180 korun za osobu na den. Pokud si netroufáte na feratu sami, je možný kurzu, na kterém se naučíte bezpečnou techniku lezení.

ls, Aneta Bednárková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz