Ekonomika

Benzín by mohl zlevnit. Ministerstvo uvažuje o zastropování marží

Ministerstvo financí při svých kontrolách v červenci odhalilo vysoké marže u čerpacích stanic. Na jedné benzínce totiž řidič zaplatí za litr benzínu 42 korun, jinde klidně až o šest korun více. Poprvé tak ministerstvo financí uvažuje o zastropování marží, které by usměrnilo cenové rozdíly. Rozhodnutí by mělo padnout v polovině srpna.

Ceny pohonných hmot se liší od benzínky k benzínce. Na čerpací stanici ONO jsme zaznamenali cenu 42 korun a 50 haléřů za jeden litr benzínu. U nafty to bylo 43,50 za litr.

Když to porovnáme s benzínkou Shell, tam jsou ceny benzínu skoro až o šest korun vyšší. Na dalších čerpacích stanicích, jako jsou Mol, Benzina nebo OMV, se ceny vyšplhají až ke 48 korunám.

"Ministerstvo financí aktuálně v rámci svých kontrol cen pohonných hmot na čerpacích stanicích eviduje výrazně vyšší marže prodejců, než tomu bylo v předchozích dvou měsících," uvedl mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Související obsah

"Určitě si všímám. Myslím si, že to asi vadí všem, ale co se dá dělat. Je to znát, že jsou dražší," říkají řidiči. Roli v tom hrají podle expertů prodejní strategie pumpařů, kteří si určují vysoké marže.

"Tady vlastně vytvořilo několik nadnárodních skupin, které pocházejí mimo Českou republiku, kartelovou dohodu, a snaží se udržovat v České republice drahý benzín a naftu. Je potřeba tlačit na ministra financí," domnívá se europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). "Dá se s tím dělat to, že přibude více čerpacích stanic v těch místech, kde ty marže jsou vysoké," navrhuje ekonom Vladimír Pikora.

"Apelovali jsme na asociace čerpacích stanic, aby nám své vyšší marže zdůvodnily. Jsme připraveni přistoupit ke konkrétním řešením včetně zákonné možnosti regulace, která by zastropovala maximální výši marží," doplnil Weiss.

Cenovou regulaci už zavedlo Maďarsko, Chorvatsko a Slovinsko.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz