Zahraničí

Co se stane, když Rusko utne dodávky plynu? EU má plán, týká se i Česka

Evropská unie se připravuje na možnost, že Rusko přestane plyn dodávat úplně. V takovém případě by mohla Rada Evropské unie vyhlásit stav plynové nouze, kdy by země musely povinně začít plynem šetřit. Současné dobrovolné snížení spotřeby o 15 procent je podle expertů prvním krokem k tomu, aby takový stav nenastal.

Stav plynové nouze – situace, kdy je takový nedostatek komodity, že už poptávku po ní nelze uspokojit. V tu chvíli se začíná šetřit podle předem daných stupňů. Jako první přijde o plyn průmysl. "Stav nouze na území celé Evropské unie je vlastně situace, kdy už je plyn možné dodávat jenom takzvaným chráněným zákazníkům, což jsou domácnosti nebo například nemocnice," vysvětluje energetický expert Blahoslav Němeček.

Vyhlašovat stav plynové nouze měla původně Evropská komise. Po úterku ale tato pravomoc připadne Radě EU, tedy členským státům. Souhlasit musí minimálně 15 ze 27 zemí. "Komise může usoudit, že je potřeba vyhlásit stav nouze a navrhnout to Radě. Komise musí o vyhlášení stavu také požádat v případě, kdy ho na národní úrovni vyhlásí minimálně pět členských států," objasnil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Související obsah

​Česká republika na národní úrovni doposud vyhlašovala stav plynové nouze jen velmi výjimečně, například při živelních katastrofách. "Začalo by odřezávání uživatelů, což si možná někteří diváci pamatují ještě z doby komunismu, kdy se vyhlašovaly regulační stupně vždy v rádiu," upozornil hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň.

Z povinného šetření plynem si ale státy mohou požádat o výjimku, například pokud budou mít zásobníky naplněné nad limit. A to nyní Česko splňuje.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz